Opoja.net

Shtypja e lartë e gjakut në moshë të re, rrit rrezikun e këtyre sëmundjeve

Shëndeti
Shtypja e lartë e gjakut në moshë të re, rrit rrezikun e këtyre sëmundjeve

Shtypja e lartë e gjakut në moshë të mesme konkretisht në të 30-tat, rrit rrezikun e humbjes së aftësisë njohëse, që ndryshe njihet si dementia dhe rënia kognitive.

Ekspertët kanë paralajmëruar se rritja e shtypjes së gjakut mund të ndikojë në funksionimin e trurit.

Por një studim i ri i udhëhequr nga Universiteti i Londrës, kanë treguar dëmet që mund të bëhen dekada më parë, para se simptomat të shfaqen, raporton “Daily Mail”, transmeton lajmi.net.

Ata besojnë se është një fazë e ndjeshme në fillimet e moshës së 30-ta- më shumë rreth moshës 36-56 vjet- ku nivelii lartë i shtypjes së gjakut është duke dëmtuar trurin.

Hulumtuesit kanë përdorur informacione nga një grup prej 500 njerëzve të gjithë të gjurmuar që nga dita kur kanë lindur. Pjesëmarrësve u është matur presioni i gjakut përgjatë jetës dhe tani, kur kanë qenë 69-71 vjeç.

Ata gjetën se ata që kishin nivel më të lartë të shtypjes së gjakut në moshën 36-53 vjeç kanë shfaqur një ule në volumin e trurit në moshën 71 vjeçare.

Niveli i lartë i shtypjes së gjakut apo i njohur si hipertension prek 1/3 të të rriturve. Për shkak se hipertensioni nuk ka ndonjë simptomë, vetëm gjysma e njerëzve e dinë që janë në rrezik.

Mbi të gjitha me ketë studim ështe gjetur se hipertensioni në moshë të mesme është njëri prej faktorëve të rrezikut të ‘dementia’, sëmundje e cila e prek trurin dhe njeriu arrin të mos ketë aftësi njohëse e ngjashme me ‘Alzheimer. Shkencëtarët thanë se kjo është në duart tona dhe lehtë mundet të monitorohet dhe të menaxhohet. /Lajmi.net/

Loading...

Mos i humb

Shkencëtarët zbulojnë pikën e dobët e coronavirusit

Kushtrim Guraj

Studimi i ri: Ftohja e zakonshme mund të forcojë imunitetin kundër koronavirusit

Kushtrim Guraj

Zbulim i ri, këto janë simptomat pas shërimit nga koronavirusi

Kushtrim Guraj

“Nuk do të ketë një valë të dytë të koronavirusit”

Kushtrim Guraj

Rusia thotë se në shtator nis prodhimin masiv të vaksinës kundër Covid-19

Kushtrim Guraj

Kështu e “merr peng trupin” koronavirusi

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net