Opoja.net

Si ndikojnë mediat sociale në imazhin tonë të trupit?

Shëndeti

Një studim i ri zbulon se si përdorimi i mediave sociale mund të ndikojë në perceptimin rreth imazhit të trupit në mesin e grave të reja.

Të qenit aktiv në mediat sociale mund të ndikojë në perceptimin e grave të reja rreth trupit të tyre, transmeton Indeksonline.

Kohët e fundit, efektet e përdorimit të mediave sociale në shëndetin tonë mendor dhe mirëqenien kanë qenë tema e shumë debatit.

Sipas teorisë së zhvendosjes sociale, për shembull, sa më shumë kohë që kalojmë duke qëndruar në internet, aq më pak kohë do të kemi mundësi të shoqërohemi me botën jashtë linje. Kjo mund të çojë në një rënie në mirëqenies së përgjithshme të dikujt.

Studime të tjera kanë tërhequr paralele midis përdorimit të mediave sociale dhe vetmisë, duke sugjeruar se përdorimi i madh i mediave sociale mund të shkaktojë ndjenja të depresionit dhe vetmisë./Indeksonline/

Loading...

Mos i humb

E konfirmojnë ekspertët: Kornoavirusi bartet edhe përmes ajrit

Kushtrim Guraj

Pulat mund të shkaktojnë një pandemi të re, 100 herë më të keqe se Koronavirusi

Kushtrim Guraj

Ja pse është shumë e rëndësishme të vendosim maska kur dalim në publik

Kushtrim Guraj

Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Kushtrim Guraj

A duhet t’i ushqejnë fëmijët me gji nënat e infektuara me Covid-19, flasin nga OBSH

Kushtrim Guraj

Zbulim i ri: Versioni i ri i Covid-19 përhapet shpejt, por nuk është i rëndë

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net