Opoja.net

Si ta dezinfektoni brushën e dhëmbëve?

Shëndeti

A e keni ditur që në brusha të dhëmbëve gjenden qindra e mijëra baktere pas vetëm përdorimit të parë?

Madje është edhe numri në të cilin nuk janë përfshirë të gjitha bakteret të cilat brusha e dhëmbëve mbledh nga ajri i banjës.

Shumica e njerëzve e mbajnë brushën e dhëmbëve në lavaman të banjës, në vendin më të papërshtatshëm për ta lënë.

Shkaku i kësaj është afërsia e drejtpërdrejtë e guacës së WC-së nga e cila me çdo lëshim uji, në ajër transmetohen numër i pafund bakteresh.

Ndërrimin e brushës stomatologët e rekomandojnë në çdo tre muaj, mirëpo edhe pas shërimit nga viroza, inflamacioni bakterial apo ftohja.

Blerjen e shpeshtë mund ta shmangni nëse vetëm e dezinfektoni, transmeton Telegrafi.

Për dezinfektim ju nevojiten vetëm këta dy përbërës:

▪ Uthull alkoolike
▪ Gota e qelqtë

Përgatitja:

Qitni disa lugë supe në gotën e qelqtë apo në shishe dhe lëreni brushën e dhëmbëve në lëng.

Lëreni brushën në lëng midis 15 dhe 30 minuta.

Uthulla alkoolike ndryshe përdoret edhe në shtëpi si eliminues i papastërtisë dhe lehtë do t’i mbytë bakteret dhe mikrobet në brushën tuaj.

Mos i humb

Tri ushqimet që më së miri e pastrojnë trupin nga nikotina

Opoja.net

Problemet shëndetësore që mund të vijnë nga konsumi i pijeve energjike

Opoja.net

Çfarë duhet bërë së pari kur të shfaqet dhimbja në kurriz?

Opoja.net

Arsyet pse po ju bien flokët dhe si ta ndalni këtë

Opoja.net

Ndiqni këto këshilla për t’i shpëtuar gripit të këtyre ditëve!

Opoja.net

Lëngu i kumbullave si kura më e mirë natyrale kundër kancerit të zorrëve

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net