Opoja.net

Si ta zbusim ekzemën

Shëndeti

Gjithnjë e më shumë vogëlushë kanë problem me ekzemën, përkatësisht me dermatitin atopik, simptomat e të cilit posaçërisht janë më të theksuara gjatë dimrit

Temperaturat e ulëta dhe ajri i thatë në hapësira të mbyllura lëkurën e bëjnë edhe më të thatë, më të irrituar dhe më të prirë ndaj të kruarit, transmeton Telegrafi.

– Kjo gjendje godet rreth 17 për qind të fëmijëve, nga të cilët shumica për herë të parë është sëmurë me ekzemë para moshës pesëvjeçare, më së shpeshti në ditët e foshnjërisë – shpjegon doktor Richard Antaya, drejtor Dermatologjisë së Fëmijëve në Universitetin Yale.

– Dermatiti atopik është i trashëgueshëm dhe zakonisht shfaqet te vogëlushët në familjet e të cilëve ekzistojnë historia e ekzemës, alergjia, riniti alergjik apo astma.

Mund të shfaqet në këmbë apo duar, por shpesh edhe në fytyrë.

Lajm i keq është që për ekzema nuk ka ilaç, mirëpo kura e drejtë mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave.

Sapuni i zakonshëm i fëmijëve dhe rrobat e pambukta janë diçka që do të duhej të nënkuptohej.

Produktet aromatike për higjienë, bartja e pëlhurave siç janë leshi apo ato sintetike, si edhe djersitja mund të jenë shkaktarë të dermatitit atopik. Prandaj duhet reduktuar në minimum. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Ushqimet që duhet t’i hani për të shtuar peshë

Opoja.net

Filloni të pini çaj të zi çdo ditë dhe do t’i vëreni këto ndryshime

Opoja.net

A ndihmon soda e bukës me problemet e diabetit

Opoja.net

A keni nevojë për kalcium? Hani këto ushqime

Opoja.net

Pema që po i çmend të gjithë në Shqipëri, askush s’ja gjen emrin

Opoja.net

Tiparet e njerëzve mendërisht të fortë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net