Opoja.net

Si u zhvillohet truri bebeve

Shëndeti
Si u zhvillohet truri bebeve

Te të porsalindurit qelizat e trurit shumohen aq shpejt sa që ndodh që ato të cilat ruajnë përmbajtje të caktuara në memorie të jenë të shtyra nga të rejat

Kur bebja i mbush tre muaj, truri i saj tashmë arrin gjysmën e peshës së rregullt që është karakteristikë për njeriun e rritur – theksojnë ekspertët, duke sqaruar që ai zhvillohet më intensivisht se sa mendohet, transmeton Telegrafi.

Njëkohësisht, ekspertët theksojnë që është pak e njohur që aftësitë kognitive zhvillohen që në stomakun e nënës.

Bebja që atëherë fillon të hulumtojë botën përreth vetes dhe e njeh zërin e nënës.

Dhe kur lind, botën përreth vetes e sheh në tri ngjyra – bardhë, zi dhe të hirtë.

Nuk vëren asgjë që është në largësi më të madhe se 30 centimetra, sepse ka të ashtuquajturin shikim binokupar, i cili i mundëson të marrë informacione nga të dy sytë të cilët akoma janë në zhvillim. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Shikimi i mjegulluar – shenjë e sëmundjeve serioze

Opoja.net

Djegiet në lëkurë nga zbardhuesit e shtëpisë, ja si t’i trajtoni

Opoja.net

Pasi ta lexoni këtë, ju kurrë më nuk do t’i shkulni qimet e hundës

Opoja.net

Specat djegës ruajnë zemrën

Opoja.net

Arsyet përse mandarinat janë shumë të shëndetshme

Opoja.net

Përse fëmijët duhet të pinë qumësht shumë të yndyrshëm

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net