Opoja.net

Ska teste të dielën: IKSHPK ia bën vetës pushim, qytetarët kthehen nga QKUK të zhgënjyer

Kosova
Ska teste të dielën: IKSHPK ia bën vetës pushim, qytetarët kthehen nga QKUK të zhgënjyer

Tendat e vendosura tash e nëntë muaj të cilat kanë kryer funksionin e dhomave të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, atë të testimeve për personat që kishin simptoma të virusit Covid-19, ditëve të fundit po e neglizhojnë punën e tyre.

Në kulminacionin e pandemisë në Kosovë, ku vetëm dje janë lajmëruar 855 raste pozitive, një improvizim në hapsirën e QKUK-së që duhej ta kryente testimin e qytetarëve, tashmë vetëm po i kthen mbrapsht.

Qytetarët e zhgënjyer janë ankuar në redaksinë e FaktePlus, duke thënë se është një numër I madh i qytetarëve të cilët dyshojnë se kanë simptoma dhe duan të marrin rezultatet nuk po mundin t’i kryejnë ato në ditën e diel

“Të dielën nuk po kryejnë testet e koronavirusit dhe këtë e kishin future në praktikë tash e ca javë, por më e keqja nuk po ofrojnë as arsyjen më të vogël se pse po ndodh kjo”, është shprehur një qytetar.

Arsyetimi i personave përgjegjës ishte se të dielën nuk bëhen teste sepse ekipi për testim i IKSHPK-së nuk ka ardhur dhe për këtë arsyje të gjithë qytetarët që janë prezenet duhej të kthehën prej nga kanë ardhur./FaktePlus/

Kosova lufton me COVID-19/ Spitale të stërngarkuara, mungesë e barnave e numër i lartë i rasteve aktive

Opoja.net

“Kush ka humbur vendin e punës në pandemi do të merr 900 euro”

Opoja.net

Spitali i Prizrenit prinë me numrin më të madh të pacientëve të hospitalizuar me Covid në Kosovë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net