Opoja.net

Studiuesit tregojnë se a mund të ndihmojë vaji i kanabisit në trajtimin e astmës

Shëndeti
Studiuesit tregojnë se a mund të ndihmojë vaji i kanabisit në trajtimin e astmës

Cannabidiol është një nga komponimet kimike që gjenden në bimën e kanabisit ose marihuanës.

Cannabidiol (CBD) funksionon në trup duke aktivizuar receptorët në tru dhe sistemin nervor, transmeton lajmi.net.

CBD nxirret nga bima e kanabisit dhe hollohet me një vaj bartës për të prodhuar vaj CBD. Meqenëse CBD nuk është psikoaktive, ky vaj mund të përdoret për qëllime mjekësore.

Studiuesit thonë se CBD do të jetë zgjidhja tjetër e madhe për sëmundje të ndryshme. Natyra e tij jo psikoaktive e bën atë një mundësi më tërheqëse për njerëzit që janë në kërkim të zbutjes së dhimbjes dhe simptomave të tjera.

Astma është një nga sëmundjet më të zakonshme që ndikojnë në sistemin e frymëmarrjes. Një sëmundje kronike që prek valët e ajrit të një personi, kështu që e vështirëson shumë frymëmarrjen e tij, raporton Alternative Medicine. Njerëzit me astmë zakonisht përjetojnë simptoma kur valët e ajrit shtrëngohen ose fryhen.

Asnjë kurë nuk është në dispozicion aktualisht për astmën. Kur bëhet fjalë për trajtimin e astmës, mjekët marrin një qasje afatgjatë me qëllimin kryesor ndalimin e sulmeve të astmës përpara se të fillojnë.

Zakonisht, hapi i parë është shmangia e shkaktimit të zakonshëm, siç janë produktet e duhanit, alergeneve shtëpiake, ekspozimi ndaj të ftohtit, etj.

Përveç shmangies së shkaktuesve të zakonshëm, ekzistojnë edhe ilaçe afatgjata që një pacient mund të marrë çdo ditë për të ulur acarimin dhe inflamacionin, kështu që parandalojnë sulmet e astmës të ndodhin.

Vaji CBD dhe astma

Disa njerëz mund të përdorin ilaçe për të lehtësuar simptomën e astmës; megjithatë, ka disa që luftojnë për të gjetur një plan të suksesshëm të menaxhimit dhe të merren me efektet e ilaçeve konvencionale.

CBD lehtëson simptomat e astmës duke i bërë aktive receptorët në sistemin endocannabinoid. Duke aktivizuar receptorët, CBD prodhon vetitë e saj terapeutike.

CBD është zbuluar se ka potencial në uljen e inflamacionit, zvogëlimin e bllokimit të rrugëve të frymëmarrjes, parandalimin e simptomave të astmës dhe zvogëlimin e prodhimit të mukusit.

Një studim brazilian tregoi se CBD mund të zvogëlojë inflamacionin kur ndodh një sulm, transmeton lajmi.net. Qelizat T-ndihmëse mund të marrin rrugën e tyre në sistemin e frymëmarrjes dhe mund të lëshojnë citokina kur reagojnë ndaj një sulmi astmatik, si një alergjen.

Citokinat më pas prodhojnë inflamacion i cili mund të rezultojë në vështirësi në frymëmarrje. CBD është një anti-inflamator pasi mund të shtypë përgjigjet e qelizave T, pra, ul nivelin e citokinave dhe inflamacionin, duke lejuar që një pacient të marrë frymë lehtë. CBD gjithashtu mund të lehtësojë dhimbjen që vjen me inflamacion.

Edhe pse shumica e studimeve mbi anti-inflamatorët e saj për astëm janë bërë te kafshët, ato tregojnë një potencial premtues për trajtime edhe te njerëzit.

Loading...

Mos i humb

Irani raporton numrin rekord të rasteve të reja me Covid-19

Opoja.net

Asnjë shenjë e distancës fizike pas lehtësimit të masave

Opoja.net

Rreth 10 mijë të vdekur nga Covid-19 në Meksikë

Opoja.net

QKUK: 1798 lindje për tre muaj

Opoja.net

Stomatologët i kthehen punës me masa shtesë mbrojtëse

Opoja.net

Arsye përse duhet të konsumoni më shumë fruta deti

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net