Opoja.net

Superkompjuteri që identifikon kimikatet në përhapjen e koronavirusit

Teknologji
Superkompjuteri që identifikon kimikatet në përhapjen e koronavirusit

Koronavirusi është një sfidë për shkencëtarët: shpejtësia me të cilën përhapet virusi është edhe një arsye më tepër pse ata duhet të përshpejtojë hulumtimet e tyre.

Dhe kjo është edhe arsyeja për të cilën u ndërtua super-kompjuteri më i shpejtë në botë .

Summit, super kompjuteri IBM i pajisur me “brain AI”( truri artificial) bëri mijëra simulime për të analizuar se cilat kimikate të ilaçeve mund të ndalojnë në mënyrë efektive virusin nga infektimi i qelizave mbrojtëse shkruan CNN.

Superkompjuteri identifikoi 77 prej tyre. Është një hap premtues drejt krijimit të një vaksinë më efektive.

Studiuesit në Laboratorin Kombëtar Oak Ridge publikuan gjetjet e tyre në revistën ChemRxiv .

Summit u ndërtua për të zgjidhur problemet e botës

Summit u porosit nga Departamenti i Energjisë i SHBA në 2014 për qëllimin që po shërben tani – zgjidhja e problemeve në botë.

E veçanta e tij është se është 1 milion herë më i fuqishëm edhe nga laptoni i cilësuar si më i shpejti në botë.

Si Summit lufton koronavirusin?

Viruset infektojnë qelizat mbrojtëse në një pikë të materialit gjenetik. Detyra e Summit është të gjej cilat kimikate mund të lidhen me atë pikëz dhe kështu të ndalojnë përhapjen.

Studiuesi Oak Ridge Micholas Smith krijoi një model të pikës së koronavirusit bazuar në hulumtimet e publikuara në janar. Me Summit, ai simuloi se si atomet dhe grimcat në proteinën virale do të reagonin ndaj kimikateve të ndryshme.

Superkompjuteri zhvilloi simulime të mbi 8000 përbërësve që mund të lidhen me virusin,.

Ç’pritet më tej?

Ekipi do të përdori përsëri simulimet në Summit, duke përdorur një model më të saktë të pikës së koronavirusit që u botua këtë muaj .

“Rezultatet tona nuk tregojnë që ne kemi gjetur një kurë ose trajtim për koronavirusin,” tha Jeremy Smith, drejtor i Universitetit të Tennessee / Oak Ridge Qendra Kombëtare Laboratorike për Biofizikën Molekulare, në një deklaratë .

Por gjetjet mund të ndihmojnë studimet e ardhshme. Dhe ato studime janë të nevojshme për të krijuar vaksinën më efektive ndaj koronavirusit.

Loading...

Mos i humb

Astronautët nisen drejt orbitës nga toka amerikane

Opoja.net

Shumë investime në fushën e IT-së, pak efiçencë (VIDEO)

Opoja.net

SpaceX: Astronautët e NASA-s pritet të tentojnë sërish nisjen në hapësirë

Opoja.net

Fluturimi i Space X shtyhet për shkak të motit (VIDEO)

Opoja.net

Mbyllja e fabrikës së Nissanit në Barcelonë përcillet me protesta (VIDEO)

Opoja.net

Twitter lejon personelin të punojë nga shtëpia “përgjithmonë”

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net