Opoja.net

Tahirsylaj paralajmëron temperatura deri në -20 gradë gjatë janarit

Kosova
Tahirsylaj paralajmëron temperatura deri në -20 gradë gjatë janarit

Profesori i Meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj ka treguar për temperaturat e ftohta që do të kaplojnë vendin përgjatë ditëve në vijim të muajit janar duke thënë se në gjysmën e dytë të këtij muaji, temperaturat do të shkojnë deri në -20 gradë celcius.

Tahirsylaj thotë se gjatë ditëve në vijim do të ketë një ulje më të madhe të temperaturave, si ato minimale edhe të atyre maksimale.

Ndryshe, dimri i këtij viti po duket të jetë më i butë krahasuar me stinët dimërore nga vitet e kaluara.

Temperaturat këtyre ditëve janë sillur nga +7 deri tek ajo më e ulëta -10.

Profesori i Meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj ka treguar për temperaturat e ftohta që do të kaplojnë vendin përgjatë ditëve në vijim të muajit janar duke thënë se në gjysmën e dytë të këtij muaji, temperaturat do të shkojnë deri në -20 gradë celcius.

‘Vendi ynë do të vazhdojë të jetë nën ndikimin e masave ajrore që vijnë nga pjesa veri-lindore e rajonit. Këto masa kanë një shkallë të lartë të lagështisë, për rrjedhojë ka një ulje të temperaturave si atyre minimale dhe ato maksimale. Nga dita e enjte do të ketë përsëri rritje të temperaturave, maksimalja shkon deri në 7 gradë celcius ndërsa minimalja në orët e para të ditës shkon deri në -1 gradë celcius, ndërsa në gjysmën e dytë të muajit janar 2020, temperaturat do të shkojnë deri -20 gradë celcius dhe kjo situate do të zgjasë 10 ditë dhe më tej tejkalohet kjo situatë’, thotë Tahirsylaj.

Tahirsylaj thotë se gjatë ditëve në vijim do të ketë një ulje më të madhe të temperaturave, si ato minimale edhe të atyre maksimale.

Loading...

Mos i humb

Edhe rreth 10 milionë euro ekzekutohen pagesa për 53,248 përfitues të pakos emergjente

Opoja.net

Koronavirusi në Kosovë: 3.988 raste aktive, 354 të vdekur dhe 440 pacientë të hospitalizuar

Opoja.net

A do ta nënshkruajë PDK mocionin e VV-së, flet Kujtim Gashi

Opoja.net

100 milionë euro i ndahen Kosovës nga Komisioni Evropian

Opoja.net

Haxhiu i ashpër me VV-vë: “Rrotullimi i Plazma Keksave” dhe marrja e donacionit nga Serbia janë kapërcime në politikë nga Kurti

Opoja.net

Rastet e reja me koronavirus janë nga këto komuna dhe vendbanime të Kosovës

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net