Opoja.net

Tani edhe zyrtarisht,Kina punon në teknologjinë 6G

Teknologji
Tani edhe zyrtarisht,Kina punon në teknologjinë 6G

Kina ka filluar zyrtarisht hulumtimin për gjeneratën e gjashtë të internetit celular – 6G.

Ministria e Shkencës dhe Teknologjisë së Kinës njoftoi se ka ngritur një grup pune për të punuar në 6G.

“Kjo shënon fillimin zyrtar të kërkimit dhe zhvillimit në teknologjinë 6G”, thuhet në ueb faqen e ministrisë.

Grupi i punës përbëhet nga 37 ekspertë nga universitete, institute kërkimore dhe kompani.

Studimi fillon kur Kina filloi të përdorë 5G, e cila është njëqind herë më e shpejtë se 4Gs ekzistues.

Ndërmarrja kineze Huawei, e cila konsiderohet lideri botëror në pajisjet 5G, po bën hulumtime në 6G, tha kompania për AFP. /kp/Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Facebook ofron sistemin e pagesave ‘Facebook Pay’

Opoja.net

Facebook korrigjon gabimin që automatikisht ndez kamerën

Opoja.net

Chrome së shpejti do të ju paralajmëroj për ueb faqet që janë të ngadalshme

Opoja.net

Një mjet i vogël satelitor ju lejon të dërgoni mesazhe, pa rrjet celular apo të internetit

Opoja.net

Adobe lansoi më në fund aplikacionin Photoshop për iPad

Opoja.net

Facebook ka një logo të re – por aplikacioni do të duket i njëjtë

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net