Opoja.net

Të verdhët e vezëve nuk ju shtojnë peshë

Shëndeti
Të verdhët e vezëve nuk ju shtojnë peshë

Është i ngulitur mendimi që gjatë dietës është e nevojshme të eliminohen të verdhët e vezëve dhe se nga vezët të hahet vetëm të bardhët

Mirëpo, pikërisht është e dëshirueshme e kundërta, transmeton Telegrafi.

Të verdhët e vezëve janë të pasura me vitaminë D, e cila ndihmon në absorbimin e kalciumit, por i cili nuk është aq i përfshirë në artikuj ushqimorë, me atë rast përmbajnë edhe proteina dhe holini – ndihmon në rregullimin e funksionit të mëlçisë.

Të gjitha këto e bëjnë përbërës të ushqyeshëm i cili nuk ju shton peshë, ndërkaq plotëson nevojat e organizmit me “elemente” të shëndetshme dhe krijon ndjenjën e ngopjes.

Të verdhët e vezëve ndihmon në rritje dhe zhvillim të shëndoshë. Me rëndësi është të jenë mirë të pjekura dhe të fërguara gjatë konsumimit.

Në rast të dietës, posaçërisht është e dëshirueshme që të hani në mëngjes, të ziera apo të fërguara, sepse atëherë absorbohen mirë, japin energji dhe zvogëlojnë apetitin.

Skadenca e vezëve mendohet se është 28 ditë pasi ka dalë nga pula. Por në të vërtetë nëse ato ruhen në vend të freskët mund të konsumohen edhe pas një muaji. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Shikimi i mjegulluar – shenjë e sëmundjeve serioze

Opoja.net

Djegiet në lëkurë nga zbardhuesit e shtëpisë, ja si t’i trajtoni

Opoja.net

Pasi ta lexoni këtë, ju kurrë më nuk do t’i shkulni qimet e hundës

Opoja.net

Specat djegës ruajnë zemrën

Opoja.net

Arsyet përse mandarinat janë shumë të shëndetshme

Opoja.net

Përse fëmijët duhet të pinë qumësht shumë të yndyrshëm

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net