Opoja.net

Tërmetet në Shqipëri, shkon në 25 numri i të lënduarve

Shqipëria
Tërmetet në Shqipëri, shkon në 25 numri i të lënduarve

E plotësuar: Është rritur bilanci i të lënduarave si pasojë e dy tërmeteve të njëpasnjëshme ndodhur në një pjesë të konsiderueshme të Shqipërisë, lëkundje të cilat u ndjenë në disa vende edhe në Kosovë.

Shërbimet e emergjencës në Shqipëri, sipas Lapsi, kanë njoftuar se pas lëkundjeve të njëpasnjëshme të dy tërmeteve, kanë marrë thirrje për ndihmë nga personat e lënduar.

Paraprakisht, raportohet të janë plagosur në total 25 persona.

Pak më herët, Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Mjedisit dhe Ujit (IGJEUM) ka dhënë një njoftim lidhur me dy tërmetet e fuqishme që u ndjenë në mbarë vendin rreth gjysmë ore më parë.

Sipas IGJEUM-it, tërmeti me magnitude 5.8 Rihter dhe intensitet mbi 7.5 ballë, i lokalizuar 30 km në veri të qytetit të Durrësit, është më i forti i shënuar në vend në harkun e 20-30 vjetëve të fundit.

Deri më tani, sipas raportimeve paraprake, në qytetet Sarandë, Himare, Lezhë dhe Dibër, nuk ka patur dëme.

Shtatë të lënduar nga tërmetet në Shqipëri

Shtatë persona raportohet se janë lënduar nga tre tërmetet që kanë goditur Durrësin e Tiranën, por edhe qytete të tjera në Shqipëri, madje ai është ndier edhe në Kosovë.

Shërbimet e emergjencës lajmërojnë se pas tërmetit kanë nisur të kërkojnë ndihmë personat e lënduar.

Nga shembja e një shtëpie pranë autostradës Tiranë-Durrës janë lënduar dy persona, raporton tch.

Në Pezë janë lënduar tre persona në një familje por edhe në Tiranë dy të moshuar pësuan lëndime në pallatet e HAWAI pranë qendrës Kristal.

Loading...

Mos i humb

Koronavirusi në Shqipëri, Rama: Nuk do të mbyllim kufijtë

Opoja.net

Në Shqipëri edhe 8 raste të dyshuara me koronavirus dolën negative

Opoja.net

Njerëzit dalin në rrugë pas tërmetit në Shqipëri

Opoja.net

Dy tërmete të fuqishme godasin sërish Shqipërinë

Opoja.net

Rama: Kufiri Kosovë-Shqipëri s’hapet, Mini-Shengeni hap kufijtë e gjithë rajonit

Opoja.net

Një kat i shtëpisë u zhyt nën tokë, familja me 15 anëtarë që shpëtoi mrekullisht nga tërmeti

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net