Opoja.net
Meka Mish

Thaçi: Bizneset meritojnë më shumë përkujdesje

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë ditës së sotme ka qëndruar në Prizren, ku ka vizituar njërën nga qendrat e hapura tregtare në këtë qytet, ku tha se është shembull se si një biznes privat krijon 800 vende pune.

Presidenti Thaçi në qendrën “ABI Çarshia” në Prizren, tha se kjo është qendra më e mira në rajon.

“Kjo është storia e Kosovës, e Kosovës së re, e Kosovës evropiane, e Kosovës që vetëm një biznes privat punëson në një investim për mbi 800 vende të reja të punës i krijon dhe kjo ndikon në zhvillim ekonomik dhe në krijim të një fuqizimi edhe më të madh të fuqisë punëtore por edhe të rritjes së mirëqenies sociale jo vetëm në Prizren por edhe gjetiu… Kjo qendër e biznesit të hapur sikur edhe bizneset tjera të Kosovës meritojnë një përkujdesje më afër të autoriteteve lokale dhe nivelit qendror në mënyrë që suskeset të rriten, fuqizohen, të krijojnë më tepër vende punës, të rritet mirëqenia sociale“, ka thënë Presidenti, përcjell Telegrafi.

Ndërsa, pronari i ksaj qendre tregtare, Irfan Fusha tha se kanë brende nga Bashkimi Evropian, Azia dhe deri te Japonia.

“Për momentin në këtë qarshi i kemi punësuar 800 punëtorë por ka hapësirë edhe për 400 punëtorë që do të punësohen, pasi në tërësi janë planifikuar 1200 punëtorë. Kjo është një ndihmë për qytetin e Prizrenit por edhe për Kosovën. Prizreni meriton të ketë një qarshi të hapur, një qarshi të bukur siç e kemi ne për momentin“, tha ai.

Presidenti Thaçi në fund tha se ka besim që bizneset në Kosovë vetëm sa do të fuqizohen./Telegrafi/

Gjiganti

Mos i humb

Al Jazeera: Vuçiq po e përdor Kosovën si karrem për opozitën në Serbi

Opoja.net

Përkujtohen 27 të masakruarit e Lagjes së Trimave

Opoja.net

Fundjava në Kosovë me mot të ndryshueshëm

Opoja.net

Cakaj: Ibrahim Rugova, arkitekt politik i Kosovës

Opoja.net

Haradinaj takon Jahjagën, flasin për shënimin e 20-vjetorit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

Opoja.net

Rritet bashkëpunimi mes Policisë së Kosovës dhe asaj gjermane

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net