Opoja.net

Tregu evropian i veturave shënon rënie

Rajoni

Tregu i automjeteve të pasagjerëve në Bashkimin Evropian është tkurrur me 3.2 për qind në periudhën janar-gusht 2019 në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Siç bënë të ditur Shoqata Evropiane e Prodhuesve të Automjeteve (ACEA), regjistrimet e automjeteve në të gjithë bllokun prej 28 anëtarësh qëndronin në 10.5 milionë në tetë muajt e parë të këtij viti, përcjell Telegrafi.

Raporti nënvizon se Gjermania shënoi një rritje të vogël prej 0.9 për qind, ndërsa tregjet tjera të mëdha të automjeteve në BE regjistruan rënie të kërkesave.

BE-ja është tregu kryesor i eksportit të automjeteve për Turqinë, ku veprojnë prodhuesit kryesorë ndërkombëtarë – përfshirë Ford, Honda, Hyundai, Mercedes, Renault dhe Toyota. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

Më shumë se 150.000 raste me koronavirus në botë

Opoja.net

Coronavirusi merr 3 mijë jetë anembanë botës

Opoja.net

Shkencëtarët pikërisht tani kanë zbuluar se si mund të transmetohet koronavirusi: A do ta përshpejtojë kjo përhapjen e tij?

Opoja.net

Video prekëse: Një bebe e infektuar nga koronavirusi

Opoja.net

Në Zvicër jetojnë mbi 2 milionë të huaj: Sa prej tyre janë shqiptarë?

Opoja.net

Shënohet rasti i parë i koronavirusit në Gjermani

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net