Opoja.net

UEFA e konfirmon, Kosova me tri skuadra në garat evropiane

Sport

UEFA i ka konfirmuar tashmë pretendimet se futbolli i Kosovës nga viti i ardhshëm do të përfaqësohet nga tri skuadra në garat evropiane.

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s në mbledhjen e mbajtur në Baku, para finales së Ligës së Evropës ka marrë disa vendimet të rëndësishme për Kosovën.

Fillimisht KE i UEFA-s ka vendosur që ta mbrojtur Kosovën nga diskriminime të tilla duke thënë se nuk do t’i lejohet asnjë shteti që t’i mohojë simbolet e Kosovës.

Kësisoj, KE i UEFA-s ka miratuar një vendim me të cilin obligohen vendet anëtare të UEFA-s, përfshirë edhe ato që nuk e njohin pavarësinë e Kosovës (me përjashtim të Serbisë dhe Bosnjë e Hercegovinës, për shkaqe sigurie) që ashtu siç përcaktohet me short duhet të zhvillojnë ndeshje me ekipet e Kosovës, në nivel kombëtaresh apo klubesh.

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin dhe kryetari i FFK-së, Agim Ademi

Një tjetër lajm i mirë nga mbledhja e KE të UEFA-s është edhe miratimi i sistemit për garat e klubeve për edicionin 2020/21 në Evropë, ku Kosova do të përfaqësohet me tri klube në garat evropiane.

Kosova do të përfaqësohet me një klub në Ligën e Kampionëve dhe dy klube në Ligën e Evropës, gjë e cila iu kishte premtuar drejtuesve të FFK-së në takimin e mbajtur në Budapest. /Telegrafi/

Mos i humb

Agjenti i Unitedit e ndoqi Vedat Muriqin ndaj Anglisë, raporte pozitive për të

Opoja.net

Çekët ndryshojnë mendje, ndeshjen ndaj Kosovës e zhvendosin nga Praga në Plzen

Opoja.net

Valon Berisha në formacionin e javës në Evropë

Opoja.net

“Gazzetta dello Sport” e përfshin Kosovën te “Hirushet”, që ëndërrojnë kualifikimin në Euro 2020

Opoja.net

Keane: Angli-Kosovë ndeshje e mrekullueshme, në pjesën e dytë anglezët mezi prisnin të mbaronte takimi

Opoja.net

Shkrimi special i The Telegraph: Rrëfimet e katër shqiptarëve nga Kosova që ishin për të shikuar ndeshjen

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net