Opoja.net

Uells-Belgjikë, në Lilë do të shkruhet historia

Sport
Uells-Belgjikë, në Lilë do të shkruhet historia

Në Stadiumin e Lille-s sonte në mbrëmje shkruhet historia; Uellsi dhe Belgjika do të përballen në çerekfinale të Euro 2016.

Do të jetë mbrëmje magjikë për Bale dhe Uellsit, të cilët në pjesëmarrjen e tyre të parë  ë fazën finale yë një evropiani, duan të befasojnë sërish. Djajtë e kuq të Wilmots në krahun tjetër, ëndërrojnë të kthehen mes 4 më të mirave të Kontinentit të Vjetër pas 36 vjetësh, por atyre u duhet të bëjnë llogaritë me dëmtimet dhe skualifikimet.

SUPER OFERTË NGA HOTEL ARXHENA

Ndërrimi i viteve nën bardhësinë e bjeshkëve të Sharrit

SHIKO OFERTAT

 

Në “Pierre-Mauroy” do të vihen përballë dy skuadra që kanë ardhur deri këtu në mënyra krejtësisht të ndryshme. Bale e Uellsi dolën fitues të Grupit B përpara Anglisë, e eliminuar tashmë dhe tani kërkojnë një tjetër shpërthim që mund t’i kthejë ata në mite.

Trajneri Cris Coleman përveç formës së shkëlqyer të liderit të skuadrës së tij i gëzohet faktit që e ka infermierinë bosh dhe precedentë inkurajues.

Në fakt të dy këto skuadra u përballën me njëra-tjetrën edhe në fazën eliminatore të këtij turneu me Uellsin që fitoi 4 pikë kundrejt belgëve pa pësuar asnjë gol. Në Bruksel ndeshja mes tyre përfundoi 0-0, ndërsa në Cardif uellasianët fituan 1-0, pikërisht me gol të Bale.

Nga ana tjetër është Belgjika e cila shihet si favorite, por që ka disa probleme më shumë.

Wilmots duhet të përballet me mungesën e Vermalen të skualifikuar e Vertongen të dëmtuar, ndërkohë që Hazard nuk është në formën më të mirë të tij.

“Ronaldo është ndryshe nga të tjerët”

Kushtrim Guraj

“Me mungojnë shumë tifozët”

Kushtrim Guraj

Messi te PSG? Al Khelaifi jep përgjigjen shumëkuptimëshe

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net