Uji nuk është pija më hidratuese për trupin – vendin e parë e zë një lloj i caktuar i qumështit

Shëndeti
Uji nuk është pija më hidratuese për trupin – vendin e parë e zë një lloj i caktuar i qumështit

Uji nuk është pija më hidratuese

Është vështirë të mendojmë se ndonjë gjë tjetër përveç ujit mund të jetë pija më hidratuese.

Mund të keni menduar se pijet sportive janë në vend të dytë, por një studim i ri ka zbuluar se asnjëra prej tyre nuk janë pijet më hidratuese, transmeton Telegrafi.

Uji u ndihmon nyejve të funksionojnë më mirë, na ndihmon ta mirëmbajmë temperaturën e trupit dhe e ushqen trurin.

Për shkak se humbim një sasi të konsiderueshme të ujit nga djersitja, urinimi apo frymëmarrja, ne duhet t’i kompensojmë këto lëngje.

Megjithatë, uji nuk është pija më hidratuese

Pas testimit të dhjetëra personave të shëndetshëm, shkencëtarët kanë treguar se pijet me sheqer, yndyrë dhe proteinë janë më të mira sesa uji për të na mbajtur më gjatë të hidratuar.

Qumështi i skremuar është “uji i ri”

Mes 13 pijeve të testuara, qumështi i skremuar (qumështi të cilit iu është hequr kremi) rezulton të jetë më hidratuesi nga të gjithë, duke i mposhtur ujin dhe pijet sportive.

Kjo për shkak se ky qumësht përmban laktoz sheqeri, sodium, proteinë dhe yndyrë të cilat e zvogëlojnë nevojën tonë për të urinuar, dhe rrjedhimisht na mbajnë të hidratuar më gjatë.

Kafja nuk është zgjedhja e duhur kur jeni të etur

Nën anën tjetër të spektrit, kafja dhe birra nuk janë më hidratuese sesa uji. Janë dy pijet e vetme që kanë rezultuar më keq sesa uji sa i përket hidratimit të trupit.

Alkooli dhe 2-3 gota kafe mund të na shkaktojnë të humbim më shumë lëngje. /Telegrafi/

Rigjeneroni flokët në mënyrë natyrale përmes këtyre mënyrave

Kushtrim Guraj

Parashikoi koronavirusin, flet aktori i këtij filmi

Kushtrim Guraj

Mos pini më OKI, a e dini çfarë i bën trupit?

Opoja.net

Mungojnë karrocat për bartjen e pacientëve, në QKUK e improvizojnë një nga druri

Opoja.net

Paralajmëron Nasa: Asteroidi gjigant do të kalojë nesër afër Tokës

Kushtrim Guraj

Rrëfehet 27-vjeçari i prekur me koronavirus: U infektova në mars dhe akoma nuk jam mirë

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net