Opoja.net

Ushqimet më efektive për të ulur shtypjen e lartë të gjakut

Shëndeti
Ushqimet më efektive për të ulur shtypjen e lartë të gjakut

Shtypja e lartë e gjakut është një gjendje që i prek edhe të rinjtë edhe të vjetrit. Alarmante është fakti që është njëra prej faktorëve kryesorë që mund të çoj deri paaftësi, dhe vdekje në mbarë botën.

Nëse doni ta mbroni veten nga kjo gjendje, atëherë është e rëndësishme të ndryshoni mënyrën e jetës suaj dhe të fokusoheni në konsumimin e ushqimeve më të shëndetshme.

Tërshëra

Nuk është efektive vetëm në uljen e shtypjes së gjakut; nëse e konsumoni këtë ushqim rregullisht do ju ndihmojë në uljen e kolesterolit. Një hulumtim ka gjetur se njerëzit të cilët vuajnë nga hipertensioni dhe kanë konsumuar tërshërë 6 herë në javë kanë përjetuar ulje të shtypjes së gjakut, raporton “The Hearty Soul”, transmeton lajmi.net.

Portokall

Të gjithë e dimë që ky fryt është i pasur me Vitaminë C, por ajo se çka nuk e keni ditur për këtë fryt është se konsumimi i tij në mënyrë të rregullt, mund të ndihmojë në rregullim e nivelit në gjak.

Manaferrat dhe boronicat

Këto dy frute tjera renditen gjithmonë në top ushqimet që ndihmojnë për të ulur ush nivelin e gjakut apo hipertensionin, kuptohet nëse konsumohen rregullisht.

Çokollada e zezë

Nëse jeni tip që e adhuroni çokolladën, atëherë ky është lajm i mirë, ju mund të vazhdoni ta kënaqni veten por duke kaluar në versionin e zezë. Studimet tregojnë se personat që vuajnë nga mbi tensioni dhe hipertensioni mund ta zvogëlojnë këtë me ndihmën e çokolladës. /Lajmi.net/

Loading...

Mos i humb

Shkencëtarët zbulojnë pikën e dobët e coronavirusit

Kushtrim Guraj

Studimi i ri: Ftohja e zakonshme mund të forcojë imunitetin kundër koronavirusit

Kushtrim Guraj

Zbulim i ri, këto janë simptomat pas shërimit nga koronavirusi

Kushtrim Guraj

“Nuk do të ketë një valë të dytë të koronavirusit”

Kushtrim Guraj

Rusia thotë se në shtator nis prodhimin masiv të vaksinës kundër Covid-19

Kushtrim Guraj

Kështu e “merr peng trupin” koronavirusi

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net