Opoja.net

Veseli përmes një fotografie te xhamia e Mlikës në Dragash uron Bajramin

Kosova
Veseli përmes një fotografie te xhamia e Mlikës në Dragash uron Bajramin

Kadri Veseli përmes një fotografie të xhamia e Mlikës në Dragash, ka uruar festën e Fitër Bajramit.

Ai thotë se këtë vit, festa nuk është e zakonshme, pasi që lufta kundër koronavirusit ka ndikuar qe shumë besimtarë gjatë muajit të agjërimit të heqin dorë nga shkuarja në xhami, shkruan Indeksonline.

Gjatë kremtimit të festës, Veseli bën thirrje që t’i respektoni udhëzimet nga IKSHPK-së dhe BIK-ut.

Postimi i plotë:

Të gjithë shqiptarëve të besimit islam, gëzuar festa e Bajramit!

Kjo festë ka vlerë të jashtëzakonshme, sidomos për ata që muajin e shenjtë të Ramazanit e kaluan në agjërim dhe adhurime. Zoti ua pranoftë agjërimin, lutjet dhe veprat e mira!

Me këtë rast, po postoj edhe këtë foto të bërë vjet tek xhamia e Mlikës në Dragash, e cila është ndërtuar në 1289 dhe konsiderohet si xhamia e parë në Ballkan. Ky monument, është dëshmi se tradita islame e popullit tonë, është shumë e hershme dhe e pasur.

Për ketë vit, festa e Bajramit nuk është e zakonshme. Lufta kundër koronavirusit ka ndikuar qe shumë besimtarë gjatë muajit të agjërimit të heqin dorë nga shkuarja në xhami. Shpreh mirënjohjen për kujdesin që keni treguar në respektimin e masave parandaluese.

Këto masa nuk e zhbëjnë aspak vlerën e kësaj feste dhe gëzimin që ajo sjell në familjet tona. Prandaj, ju lutem, vazhdoni t’i respektoni udhëzimet nga IKSHPK-së dhe BIK-ut edhe gjatë kremtimit të festës së Bajramit sepse vetëm kështu mund ta mposhtim këtë virus dhe të kthemi shpejt në normalitet.

Zoti ju bekoftë juve e familjet tuaja në këtë ditë feste!

Loading...

Mos i humb

Tërheqja e 10 %, vjen një njoftim i rëndësishëm nga Trusti

Opoja.net

Viktima e tretë sot, vdes një 83 vjeçare nga Fushë Kosova

Opoja.net

Fakulteti i Mjekësisë ‘pushtohet’ nga koronavirusi, disa profesorë rezultojnë pozitivë

Opoja.net

Vdes një kosovar në plazhin e Durrësit

Opoja.net

UNDP sjell edhe 20 ventilatorë si ndihmë për Kosovën kundër pandemisë

Opoja.net

Rritja e numrit të vdekjeve nga koronavirusi, reagon presidenti Thaçi

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net