Opoja.net

Vjen edhe aeroplani i parë elektrik në botë

Kuriozitete
Vjen edhe aeroplani i parë elektrik në botë

Ndërsa revolucioni i makinave elektrike vazhdon, duket se kjo ka prekur edhe aeroplanët.

Kjo pasi që, në ekspozitën Paris Air Show këtë javë, prodhuesi izraelit i aeroplanëve zbuloi Alice, aeroplanin e parë në botë plotësisht elektrik.

Alice me formë të pazakontë, në bordin e së cilës mund të qëndrojë deri në nëntë pasagjerë, do udhëtojë me një bateri litium-ion, që udhëton 1046 km në lartësinë 3 km dhe me 444 km/h.

Debutimet elektrike vijnë pasi ministrat e financave evropiane priten më vonë këtë javë për të diskutuar mbi dhënien fund të përjashtimeve tatimore të karburantit të aviacionit. /Telegrafi/

Loading...

Mos i humb

“Dëshpërim Kosova” – qytetari që po proteston kundër Qeverisë Hoti (VIDEO)

Opoja.net

Rrethi i Janjevës u nis për 45 ditë, nuk u përfundua as për tre vjet (VIDEO)

Opoja.net

Rreth i Janjevës u nis për 45 ditë, nuk u përfundua as për tre vjet (VIDEO)

Opoja.net

Dogana: Kosovarët shpenzojnë 300 milionë euro në duhan brenda vitit

Opoja.net

Ndërpritet restaurimi i mullirit (VIDEO)

Opoja.net

Burgu i torturave bëhet muze unik në kryeqytet (VIDEO)

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net