Opoja.net

Vjosa Osmani – kryeparlamentare e re e Kosovës

Kosova

Me 65 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim Vjosa Osmani është zgjedhur kryeparlamentare e re e Kuvendit të Kosovës.

Për kanë votuar edhe deputetët e Listës Serbe.

Osmani për këtë pozitë është propozuar nga Lëvizja Vetëvendosje, përkatësisht nënkryetarja e kësaj partie, Fatmire Mulhaxha-Kollçaku.

Kujtojmë se në seancën konstituive të Kuvendit e cila u mbajt me 26 dhjetor, kryetar i këtij institucioni i zgjedh Glauk Konjufca nga Lëvizja Vetëvendosje.

Ishte kjo pozitë e cila u bë faktor për zvarritjen e arritjes së marrëveshjes mes VV-së dhe LDK-së, duke bërë kështu që, marrëveshja të arrihet një ditë para seancës në të cilën u votua qeveria.

Loading...

Mos i humb

Izolimi shfaq tendencën e rritjes së dhunës në familje

Opoja.net

Kurti: Aleanca me SHBA-në është e thellë, zgjedhje pas pandemisë

Opoja.net

Shënohet Dita e Kushtetutës me shkelje kushtetuese

Opoja.net

Infektologu i QKUK’së: Mos na quani heronj, por respektoni këshillat e mjekëve dhe qëndroni në shtëpi

Opoja.net

Ahmeti: Ky nuk do të jetë tuneli i vetëm dezinfektues, do vendosim edhe të tjerë (VIDEO)

Opoja.net

Përurohet tuneli dezinfektues si masë mbrojtëse ndaj Covid-19 (VIDEO)

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net