Opoja.net

Vozitësve të rinj mund t’iu ndalohet që të vozisin natën

Kuriozitete
Vozitësve të rinj mund t’iu ndalohet që të vozisin natën

Ky vendim vjen pas disa statistikave të fundit të cilat tregojnë që një në pesë vozitës përfshihen në aksidente brenda një viti sa e kanë marrë lejen e vozitjes.

Përpos kësaj, ky departament ka thënë që sipas këtij sistemi, mund të ketë edhe kufizime të tjera siç janë një periudhë minimum e të mësuarit, dhe të mos vozitësh me pasagjerë deri në një moshë të caktuar.

Mirëpo, ata nuk kanë thënë se sa mund të zgjasin këto masa pasi dikush ta ketë kaluar testin e vozitjes, njofton BBC.

Të premten e javës së kaluar ata e kanë prezantuar Planin e Aksionit për Siguri Rrugore, dhe po shpresojnë që ky sistem të funksionojë.

Ndërkaq, një zëdhënëse e këtij departamenti ka thënë që hulumtimet se si kjo skemë mund të vihet në praktikë dhe detajet e tjera do të jenë në dispozicion deri më 2020.

Sidoqoftë, shumë vozitës të rinj janë shprehur skeptikë sa iu përket këtyre risive, pasi që thonë se kanë nevojë që për arsye të ndryshme të vozisin natën, qoftë për të shkuar në shtëpi, në punë apo diku tjetër.

Loading...

Mos i humb

Shitet në Gjermani Golf 2-shi që ka të kaluara vetëm 30 km për 30 vjet

Opoja.net

Emri Muhamed hyn në mesin e 10 emrave të parë te foshnjat në SHBA

Opoja.net

Dhjetë pyetjet më të zakonshme në një intervistë pune

Opoja.net

Siguroi domenin .gov duke pretenduar se është kryetari i një qyteti, rreziku nga ky veprim mund të ishte shumë i madh

Opoja.net

Tërmeti me magnitudë 6.4 la 117 persona të vdekur në këtë vend, u burgosën arkitektë e investitorë

Opoja.net

Fakte interesante rreth e-maileve të punës

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net