Opoja.net

Wuhani kreu 6.5 milionë teste të koronavirusit për nëntë ditë

Shëndeti
Wuhani kreu 6.5 milionë teste të koronavirusit për nëntë ditë

Qyteti qendror kinez, Ëuhan kreu më shumë se 6.5 milionë teste të koronavirusit në 9 ditë, sipas mediave shtetërore, një veprim drastik nga autoritetet për të parandaluar një valë të dytë të infeksioneve në epiqendrën e  pandemisë globale.

Testi në të gjithë qytetin e Wuhanit erdhi pasi gjashtë raste të reja u shfaqën në një komunitet rezidencial në fillim të këtij muaji – hera e parë që u raportuan infeksione lokale daljes së këtij qyteti nga bllokada në prill.

Nga 15 maji deri më 23 maj, mostrat u mblodhën nga më shumë se nëntë milionë banorë, njoftoi transmetuesi shtetëror i Kinës CCTV, që përbën më shumë se 80% të popullsisë së përgjithshme të qytetit prej 11 milionë banorësh.

Loading...

Mos i humb

E konfirmojnë ekspertët: Kornoavirusi bartet edhe përmes ajrit

Kushtrim Guraj

Pulat mund të shkaktojnë një pandemi të re, 100 herë më të keqe se Koronavirusi

Kushtrim Guraj

Ja pse është shumë e rëndësishme të vendosim maska kur dalim në publik

Kushtrim Guraj

Çka është Remdesiviri dhe pse po e kërkojnë të gjithë?

Kushtrim Guraj

A duhet t’i ushqejnë fëmijët me gji nënat e infektuara me Covid-19, flasin nga OBSH

Kushtrim Guraj

Zbulim i ri: Versioni i ri i Covid-19 përhapet shpejt, por nuk është i rëndë

Kushtrim Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net