Opoja.net

“Zoom” përmirëson “Zoombombing”, vjen me një karakteristikë të re

Njerëzit po hyjnë në 90-ditëshin e përdorimit të Zoom-it, të implementuar për të rritur sigurinë dhe privatësinë e shërbimit. Lansimi i versionit të ri 5.0 në fund të muajit prill mori disa hapa të rëndësishëm në lidhje me këtë, por shërbimi ka ende një mënyrë për të zgjidhur çdo shqetësim. Zoom-i njoftoi sot se një lansim i 9 majit do të mundësojë një numër karakteristikash për të ndihmuar përdoruesit e aplikacioneve falas të luftojnë kundër “Zoombombing” dhe, madje edhe më befasuese, ky aplikacion po shton një mjet të ri transkriptimi, sipas TechRadar, transmeton KOHA. Fillimisht trajtohet lansimi i veçorisë së sigurisë, pasi thirrjet fyese dhe shqetësuese nga aplikacioni Zoom, të quajtura “Zoombombing” kanë qenë një nga problemet më shqetësuese nga përdoruesit kohëve të fundit. Ky aplikacion u bë zgjidhja më e mirë për shkollat për mësimin online pasi që mësuesit po mbajnë kontakte me nxënësit e tyre, por kjo u shkaktoi edhe disa probleme. Ajo që Zoom po implementon më 9 maj është thjesht mosrespektimi i llogarive falas ose atyre themelore ndaj veçorive të sigurisë që ishin më parë në dispozicion. Shembulli kryesor është kërkimi i fjalëkalimeve për të gjitha takimet, por gjithashtu është krijimi i dhomave të pritjes dhe ndarja e ekranit. Ndërsa “Zoombombing” duket të jetë kryesisht se njerëzit thjesht po përfitojnë nga kodet e parashikueshme të hapësirave, këta hapa duhet ta zhdukin atë në masë të madhe. Ky ndryshim është integrimi me një shërbim ekzistues të quajtur Otter.ai, i cili lejon përdoruesit të transkriptojnë takimet në kohë reale. Pra, në mënyrë që të përdorni këtë karakteristikë në Zoom, do t’ju duhet edhe një abonim në Zoom Pro si dhe një abonim në Otter për ekipet. Në takimin tuaj në Zoom, tani do të shihni një buton “Otter.ai Live Transcript” në dritaren tuaj të bisedës. Duke klikuar mbi të do t’ju shpie në një ueb faqe të takimeve online të shënimeve dhe në Otter.ai ku mund të shikoni, theksoni, komentoni dhe shtoni foto në transkriptimin e takimit online, të cilat mund të ndahen me të tjerët. Kjo duhet të jetë një shtesë imponuese për përdoruesit e biznesit dhe, së bashku me funksionalitetin e shtuar të sigurisë të shtuar muajin e kaluar, premtimet për më shumë lansime duhet të grumbullojnë disa nga humbjet për konkurrentët, si Ekipet e Microsoft-it. The post “Zoom” përmirëson “Zoombombing”, vjen me një karakteristikë të re appeared first on Gazeta Express.,

Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Abonohu
Raporto