Opoja.net

Përvjetori i 16-të i vdekjës së rreshterit Huseinit Kutlu (Foto)

Aktuale Opoja

Ceremonia e 16-vjetorit të vdekjes së nënoficerit të ushtrisë turke filloi duke thënë suren Fatihan, që të gjithë ishin për të nderuar nënoficer turk Kutluu Huseinit, i cili ishte një anëtar i Forcave të Armatosura të Turqisë në kuadër të NATO-s, për fat të keq të vrarë nga një minë.

Rreshter Hussein Kutlu njëri nga komandantët e KFOR-it Turk, më 22.09.1999 humbi jetën tragjikisht, në bjeshkët e Sharrit (rrethinën e Dragashit), duke i cmontuar minat e serbëve.

Shënimi i përvjetorit të 16-të të vdekjes së nënoficerit turke Hussein Kutlu pjesmarrës ishin anëtarëve të ushtrisë turke, përfaqësues të autoriteteve civile në Dragash pjesë përfaqësues të Ambasadës së Republikës së Turqisë në Kosovë, të kryesuar nga ambasadori, Kivilcim Kiliç.

Ambasadori i Republikës së Turqisë, Kivilcim Kiliç, në fjalën e tij kujton aksidentin dhe me këtë rast në emër të Republikës së Turqisë shprehu vlerësimin për kurajon, i cili shprehu rreshter tij Hussein Kutlu, dhe i cili ra si një martir, që përfaqëson ushtrinë turke në misionin paqeruajtës në Kosovë .

Ambasadori Kivilcim Kiliç, zhvilloi një takim me kryetarin e komunës së Dragashit, Salim Jonuzaj. (GoraPress)

Loading...

Mos i humb

24 raste aktive me koronavirus janë në këto lagje të Prishtinës

Gent Kolgeci

Vdekje e dyshimtë në Zliptok të Dragashit

Opoja.net

Enver Hasani, azilant me emër të rrejshëm në Angli

Gent Kolgeci

Kaq para ka grumbulluar TRUST-i që 18 vite

Gent Kolgeci

Deputeti i PDK’së: Sveçla ka vendosur kamera dhe përgjues në institucione

Gent Kolgeci

‘Dubai’ I Kosovës, Ja Sa Kushton Një Ari Tokë Në Malishevë

Gent Kolgeci
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net