61 pacientë me Covid-19 të shtrirë në Spitalin e Prizrenit

Opoja.net Opoja.net Kosova

Në Klinikat e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen 770 pacientë me koronavirus. Siç njofton Shërbimi Spitalor Universitar i Kosovës (SHSKUK), 630 raste janë të konfirmuara me sars-Cov-2, ku 608 pacientë janë në oksigjenoterapi dhe 33 në gjendje të rënduar shëndetësore.

Tutje, në QKUK janë të shtrirë 321 pacientë, ku 250 janë të konfirmuar me koronavirus, 13 në gjendje të rëndë dhe 267 me oksigjenoterapi.

Në bazë të raportit të punës për datën 20 prill 2021, në klinikat COVID të QKUK-së dhe në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 770 pacientë.

Raporti i plotë:

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave:

Klinika Infektive, 112 pacientë

Klinika Infektive II ( Mjekësia Sportive), 68 pacientë

Klinika Infektive III ( Interno), 28 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 82 pacientë

Klinika e Gjinekologjisë, 2 pacientë

Mjekimi Intensiv -COVID, 17 pacientë + 4 në intensiven e Klinikës Infektive

Klinika e Pediatrisë, 12 pacientë

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 449 pacientë:

380 të konfirmuar pozitivë

20 në gjendje të rënduar shëndetësore

341- me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas spitaleve të përgjithshme:

Spitali i Prizrenit, 61 pacientë

Spitali i Gjakovës, 78 pacientë

Spitali i Pejës, 101 pacientë

Spitali i Gjilanit, 81 pacientë

Spitali i Ferizajt, 64 pacientë

Spitali i Mitrovicës, 47 pacientë

Spitali i Vushtrrisë, 17 pacientë

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-