Akullore me buburreca, vodka me merimanga dhe burger me karkaleca, ushqime luksoze nga e gjithë bota

Kuzhina
Akullore me buburreca, vodka me merimanga dhe burger me karkaleca, ushqime luksoze nga e gjithë bota

Një restorant i famshëm në Kejp Taun, “Gourmet Grubb”, ofron pikërisht këtë. Mundësinë për të ngrënë ushqime që në përbërjen e tyre kanë edhe insekte. Dhe për më tepër ky quhet ushqim luksoz, jo dosido. Akullorja bëhet me një lloj “qumështi” që realizohet pasi larvat e një insekti tropikal të quajtur “miza e zezë ushtar”.

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka parashikuar se deri në vitin 2050 do të na duhet të dyfishojmë prodhimin e ushqimit për të ushqyer popullsinë gjithnjë e në rritje dhe ka mbështetur prej kohësh ngritjen e “fermave të insekteve” si një alternativë e qëndrueshme ndaj bagëtive si burim proteinash.

Akullorja në fjalë shërbehet me shije çokollate, kikiriku dhe erëzash dhe sipas prodhuesve të saj i “qumështi” i insektit i jep një shije tepër kremoze dhe të pasur, pa harruar vlerat ushqyese.

Momentalisht, restoranti e shpërndan këtë akullore vetëm në Afrikën e Jugut, por nuk është çudi që të “pushtojë” botën së shpejti. Sipas parashikimeve, tregu i insekteve për konsum si ushqim pritet të kapë vlerën e 1,2 miliardë dollarëve brenda vitit 2023.

“Gourmet Grubb” nuk është i vetmi restorant që shërben ushqime të tilla të veçante. Shfletoni galerinë e mësipërme për të parë disa gatime tepër të veçanta, si hamburger me karkaleca dhe krimba, ose vodka me merimanga.

2 receta pijesh freskuese për këto ditë të nxehta vere

Opoja.net

Brumë pice për 2 minuta, i butë pambuk

Opoja.net

Një ide e sallatës së shpejtë për iftar

Opoja.net

Receta e orizit të ngrohtë me brokoli – shije dhe shëndet në një pjatë

Opoja.net

Mënyra më e thjeshtë për të përgatitur sherbetin e ëmbëlsirave, në frigorifer

Opoja.net

Mënyra më e mirë për të gatuar omletin

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net