Opoja.net

Ambasadori i Gjermanisë flet për kthimin e të zhvendosurve në Kosovë

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jörn Rohde, përmes një postimi në Twitter ka thënë se e drejta për t’u kthyer në shtëpi është e drejtë themelore e njeriut.

“Ne e kemi përkrahur kthimin e personave të zhvendosur në Kosovë për shumë vjet. E drejta për t’u kthyer në shtëpinë tënde është një e drejtë themelore e njeriut”, ka shkruar ai.

127
SONDAZH / Zgjedhjet Lokale
A mendoni se ka keqpërdorime gjatë zgjedhjeve në Dragash ?

Gjitashtu ai tha që beson se këto vendime personale kanë nevojë për përkrahje të plotë dhe të papolitizuar nga të gjitha degët e qeverisë dhe nga të gjitha komunitetet e përfshira.

Edhe pse ai nuk përmendi një rast konkret, postimi i tij vjen në kohën kur serbja Dragica Gashiq po përpiqet që të kthehet në Gjakovë.

Veprimi i saj ka nxitur reagime të shumta nga familjarët e të zhdukurve shqiptarë, sidomos nga nënat gjakovare.

Komuna e Gjakovës ka njoftuar se më 6 korrik ka dorëzuar padi në Gjykatën Themelore të këtij qyteti në lidhje me anulimin e kontratës për dhënien me qira të banesës ku po synon të kthehet serbja Gasic.

/GazetaSinjali/

Para avionëve serbë, në Jarinje fluturoi një helikopter i KFOR-it

Opoja.net

Situata në veri/ Arrihet pajtueshmëri mes pozitës dhe opozitës për mbrojtjen e kufijve

Opoja.net

Të hënën nis mësimi/ Mbi 60% e mësimdhënësve të vaksinuar plotësisht

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Kontribo
Raporto