Ardhja e mërgimtarëve, pritje deri në 2 orë për të hyrë në Kosovë

Opoja.net Opoja.net Kosova

Pavarësisht situatës së krijuar nga pandemia, edhe këtë fundvit siç duket mërgimtarët ia kanë mësyrë vendlindjes.

Këtë më së miri e dëshmon edhe fakti që tashmë rrugët kanë filluar të mbushen me automjete me targa nga vende të ndryshme evropiane ku gjenden mërgimtarët tanë.

Zakonisht në këso sezone maltretimi më i madh i mërgimtarëve ndodh në pikat e kalimit kufitar sidomos ato me Serbinë, ku nga pala serbe vonesat janë aq të mëdhsa saqë pritjet për të hyrë zgjasnin deri në 6 orë.

Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhimin e Kufirit aktualisht në të gjitha pikat e kalimit kufitar pritjet për të hyrë në Kosovë janë deri nga 10-15 minuta në Merdare, 90 – 120 minuta te Dheu i Bardhë ndërsa për të dal nga Kosova deri në 5 minuta, shkruan OpojaNet.

Pikat e Kalimit Kufitar Hyrje (min) Dalje (min) Kolona (metra)
Hyrje
Kolona (metra)
Dalje
Glloboqicë 03-05 03-05 COVID 19 test according ECDC list 00
Qafë e Prushit 03-05 03-05 COVID 19 test according ECDC list 00
Qafë e Morinës 03-05 03-05 COVID 19 test according ECDC list 00
Kullë 03-05 03-05 COVID 19 test according ECDC list COVID19 test required
Bërnjak 03-05 03-05 COVID 19 test according ECDC list 00
Vërmicë 03-05 03-05 COVID 19 test according ECDC list 00
Hani i Elezit 03-05 03-05 COVID 19 test according ECDC list 00
Jarinje 03-05 03-05 COVID 19 test according ECDC list 00
Mutivodë 03-05 03-05 COVID 19 test according ECDC list 00
Muçibabë 03-05 03-05 COVID 19 test according ECDC list 00
Dheu i Bardhë 90-120 03-05 COVID 19 test according ECDC list 00
Merdarë 10-15 03-05 COVID 19 test according ECDC list 00
/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-