Autoriteti i Aviacionit Civil për herë të parë harton planin e performancës për vitin 2021

Opoja.net Opoja.net Kosova

Komisioni për
Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis ka shqyrtuar planin
e performancës për vitin 2021 nga Autoriteti i Aviacionit Civil, raporton
Ekonomia Online.

Bujar Ejupi drejtor
i përgjithshëm i Autoritetit të Aviacionit Civil, tha se për herë të parë janë
duke bërë një plan të tillë.

Ai ka sqaruar se hapësira
ajrore e Kosovës është nën menaxhimin e NATO-s, duke kërkuar që të gjendet pajtueshmëri
për hapje të rrugëve ajrore të reja.

“Ne si plan për
mënyrën e sistemimit është hera e parë që e kemi bërë pra planin e performancës
dhe për punët që na presin gjatë vitit 2021. Pika e parë më e rëndësishme është
zbatimi i përgjegjësive të përgjithshme”.

“Jemi të
obligueshëm të zbatojmë rregulloret që zbatohen në Evropë. Shumë prej tyre
rregulloreve brenda vitit kanë nevojë me u ndryshuar”.

“Hapësira ajrore
e Kosovës është nën menaxhimin e NATO-s. Pjesa e ulët e hapësirës ajrore ka
probleme. Normalizimi i hapësirës i bien që na me hap rrugë ajrore me Shqipërinë.
Të gjendet një pajtueshmëri për hapje të rrugëve ajrore të reja”.

Kryesuesi i
Komisionit, Liburn Aliu, tha se menaxhimi i hapësirave të reja ajrore është i
pamundur në këtë fazë.

“Çështja e menaxhimit të hapësirës ajrore të reja si korridori me Shqipërinë s’mund të realizohet njëherë”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-