BE-ja sërish shpreh shqetësimin për situatën në veri të Kosovës, kërkon të ulen tensionet

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Bashkimi Evropian edhe sot ka shprehur shqetësim për situatën në Kosovë dhe ka përsëritur thirrjet për të gjitha palët që të punojnë në uljen e tensioneve.

Për këtë situatë është folur në margjinat e takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Evropian, ndonëse Kosova formalisht nuk ka qenë pjesë e rendit të ditës

Borrelli ka thënë se bllokadat e rrugëve nuk janë mënyra për të kërkuar zgjidhje dhe për të arritur normalizimin e raporteve.

E ministrja e jashtme e Gjermanisë, Annalenna Baerbock, ka përsëritur atë që ka thënë një natë më herët se Qeveria e Kosovës e ka bërë pjesën e vetë të detyrës duke shtyrë zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri, ndërsa tash i takon Serbisë të bëjë më shumë në uljen e tensioneve.

Situata në rajon, procesi i zgjerimit dhe dialogu mes Kosovës e Serbisë pritet të jenë temë e rendit të ditës edhe në takimin e nesërm të ministrave në Këshillin e Çështjeve të përgjithshme të BE-së. Do të miratohen edhe konkluzat përmes të cilave, mes tjerash do të përsëritet thirrja që palët të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog drejt arritjes së një zgjidhje për normalizimin e përgjithshëm të raporteve.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-