Beteja e Buqes e 1998-së dhe grumbullimi i banorëve nga policia serbe (Video)

Opoja.net Opoja.net Lajme Opoja

Me 28 korrik të vitit 1998 pas mesnate ushtria dhe policia serbe ishin nisur drejt fshatit Buqe për të zënë ushtarët UÇK-së që ishin vendosur në këtë fshat pasi këta të fundit ishin kthyer nga Shqipëria.

Por policia serbe hasi në rezistencë të ashpër dhe gjatë luftimeve u vra një oficer i policisë serbe dhe dy ushtarë të UÇK-së raporton Fondi për të Drejtën Humanitare (FHD).

Më në hollësi OpojaSot.com do të shkruaj pas pak ditësh për betejën e Buqes të zhvilluar me 28 korrik të vitit 1998 ndërmjet UÇK-së dhe policisë serbe.

Ne këtu do të prezantojmë një sekuencë nga një video e regjistruar nga policia serbe, të datës 6 shtator 1998, pra rreth një muaj më vonë pas përleshjeve në Buqe.

Kjo është sekuenca e fundit që nuk ka audio ndërsa aty vërehen disa nga banorët e fshatit Buqe të grumbulluar në një vend të hapur, ku policë serbë u mbajnë një fjalim.

OpojaSot.com në ditët në vijim do të vazhdojë të prezantojë sekuenca të reja që përmbajnë audio. /OpojaSot.com/Opoja.net/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-