Opoja.net

Biskota të shëndetshme nga bananet dhe lajthitë

Kuzhina
Biskota të shëndetshme nga bananet dhe lajthitë

Biskota më të mira të cilat mund t’ia jepni edhe fëmijëve janë ato të cilat i gatuani vetë nga përbërësit e zgjedhur…

Përbërësit:

– 100 g miell integral,
– 85 g lajthi të bluara,
– 85 gramë kokrra të thërrmuara tërshëre,
– 70 g mjaltë,
– 2 lugë kakao,
– 1 banane të pjekur,
– 1 të bardhë të vezës,
– 4–5 lugë lëng portokalli,
– 1 lugë e vogël sodë buke,
– 2 lugë ujë të nxehtë.

Përgatitja:

Nxeheni furrën në 180 gradë celsius, përzieni miellin, lajthitë dhe grimcat e kokrrave të tërshërës.

Shtypni bananen, shtoni një lugë mjaltë, të bardhët e vezës dhe lëngun e portokallit.

Treteni sodën e bukës në 2 lugë ujë të nxehtë dhe shtojani bananes së shtypur.

Shtoni përbërësit e njomë dhe të thatë dhe përzieni derisa të përftoni tretje të njëtrajtshme.

Me lugë nxirrni tretjen dhe bëni topa të mëdhenj dhe vendosni në tepsi të cilën e keni mbështjellë me letër për pjekje dhe shtypni pak që të sheshohen.

Piqni në furrën e nxehtë 10 – 15 minuta, transmeton Telegrafi.

Loading...

Mos i humb

2 receta pijesh freskuese për këto ditë të nxehta vere

Opoja.net

Brumë pice për 2 minuta, i butë pambuk

Opoja.net

Një ide e sallatës së shpejtë për iftar

Opoja.net

Receta e orizit të ngrohtë me brokoli – shije dhe shëndet në një pjatë

Opoja.net

Mënyra më e thjeshtë për të përgatitur sherbetin e ëmbëlsirave, në frigorifer

Opoja.net

Mënyra më e mirë për të gatuar omletin

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net