Bukë e shijshme me patate, kanellë dhe kakao

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Kuzhina

Mësoni se si të përgatisni këtë bukë në mënyrë të shëndetshme

∙ 500 gram miell
∙ 1 patate e zierë me madhësi të mesme (pure)
∙ 1 kubikë maja të thatë
∙ 20 gram sheqer
∙ 1 sheqer vanilje
∙ 1 e verdhë veze
∙ 200 mililitra qumësht
∙ 100 mililitra vaj gatimi
∙ 50 gram kakao
∙ 20 gramë kanellë

përgatitja:

Vendosni miellin në një tas më të thellë dhe shtoni sheqerin dhe pak kripë. Pastaj vendosni qumështin të nxehet. Kur qumështi të bëhet i vakët, hiqeni nga zjarri dhe shtojeni në miell.

Shkrini majanë në të, dhe më pas shtoni një nga një të gjithë përbërësit e tjerë që ju duhen për të përgatitur këtë recetë.

Gatuajeni brumin në një sipërfaqe të miellosur më parë. Në fillim, kini kujdes që të mos derdhet plotësisht. Shtoni miell gradualisht dhe gatuajeni gjithë kohën.

Brumi që do të merrni duhet të jetë pothuajse i butë.

Kthejeni brumin në tigan dhe mbulojeni me një peshqir kuzhine. Lëreni të rritet për rreth një orë. Kthejeni furrën në 180 gradë dhe lëreni të nxehet.

Pasi brumi të jetë pjekur, ndani atë në dy pjesë të barabarta, dhe formoni dy simite më të vogla prej tyre.

Vendosni simite në një tigan për pjekje dhe i lini të thithin përsëri për rreth 30 minuta. Piqini simite të përgatitura për rreth 30 minuta.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-