Opoja.net

Bukë e zezë pa gluten

Kuzhina
Bukë e zezë pa gluten

Një recetë për të gjithë ata që duan një gatim të shëndetshëm, por pa gluten, pasi mund të jenë intolerantë ndaj tij

Përbërësit: 500 ml ujë,– 500 g miell i përzier për bukë të zezë (pa gluten),– 15 g tharmë të freskët, – 1 lugë e vogël kripë,– 1 lugë e vogël sheqer,– 3 lugë të vogla vaj.

Përgatitja:

Në enë më parë qitni ujin, pastaj miellin dhe përbërësit e tjerë dhe përzieni derisa të bëhet masë e njëjtë (për përzierje përdorni spiralen).

Qiteni në kallëp përpjekje të bukës.

Kur të bymehet lyejeni sipërfaqen me vaj, qitni fara sipas dëshirës dhe piqeni 45 minuta në 180 gradë Celsius në furrën e nxehur më parë.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

Loading...

Mos i humb

Si gatuhet byreku me presh nga një petë: Racion i shijshëm për gjithë familjen

Opoja.net

Që mishi dhe peshku të mos ju ngjiten në skarë, këtë truk duhet patjetër ta dini

Opoja.net

Mishi, ushqimi kryesor i kosovarëve – ai i pulës, më i preferuari

Opoja.net

Kuzhinieri i famshëm tregon si të përgatisim biftek të përsosur vetë!

Opoja.net

Supa marokene e Ramazanit, Harira

Opoja.net

File pule e mbushur

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net