Opoja.net

Bukë me speca dhe kos

Përbërësit:

2 speca, 1 kuq dhe 1 jeshil

128
SONDAZH / Zgjedhjet Lokale
A mendoni se ka keqpërdorime gjatë zgjedhjeve në Dragash ?

150 gr kos

Vezë

200 gr miell 00

80 ml vaj luledielli

100 gr djathë kaçkavall

1 thelpi hudhër

1 bustina maja

Kripë

Përgatitja:

Pasi pastrojmë mirë specat i fusim në furrë, apo në zgarë. Pasi piqen paska, heqim lëkurën dhe i presim me shirita.

Një një tigan hedhim vajin dhe së bashku me një thelpi hudhër, skuqim paska specat. I kriposim në fund dhe I lëmë të pushojnë.

Në një enë shtojmë kosin dhe vezët, më pas shtojmë miellin, kripë, majanë dhe djathin kaçkavall të grirë. I bashkojmë dhe nëse është e nevojshme shtojmë pak qumësht, deri sa të arrihet një masë uniforme.

Më pas në brum shtojmë dhe specat. Pasi është gati e shtrojmë në një tavë të posaçme dhe e pjekim me 170 gradë për 40 minuta.

Speca të mbushur – Receta verore plot shije

Opoja.net

Akulloren më të bukur me çokollatë bëjeni vetë

Merlinda Guraj

Truk për gatimin e simiteve të shijshme: Si t’ia arrini ta bymeni përherë brumin

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Kontribo
Raporto