Daçiq: Kurti është pengesa më e madhe për dialog

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Ministri i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq thotë se është e vështirë të diskutohet “zgjidhja e përhershme e Kosovës derisa serbët po arrestohen dhe çdo ditë duhet të kapërcehen probleme të ndryshme”.

Sot, në prag të Kongresit të 11-të të SPS-së në Beograd, Daçiq, i pyetur nëse Beogradi kishte marrë një përgjigje nga KFOR-i në lidhje me kthimin e forcave serbe në Kosovë, tha se “deri në këtë moment ai nuk ishte në dijeni se ne kishim marrë një përgjigje”.

Ministri serb, duke komentuar situatën në Kosovë, vlerësoi se jemi në një proces virtual që përshkohet nga veprime të ndryshme të pamenduara të “Albin Kurtit, i cili, siç thotë ai, është padyshim pengesa më e madhe e dialogut”.

“Nuk mund të bësh një dialog serioz për disa çështje të mëdha dhe të rëndësishme sepse çdo ditë dhe çdo javë po merresh me de-përshkallëzimin dhe tejkalimin e problemeve të ndryshme. Derisa njerëzit janë në barrikada, ndërsa serbët po arrestohen, vështirë se mund të diskutosh për një zgjidhje të përhershme për problemin e Kosovës”, tha Daçiq.

Ai theksoi se në këtë moment çështja fillestare është de-përshkallëzimi i problemit në mënyrë që të kalojmë në dialog.

“Ne jemi të gatshëm për dialog, kemi vija të kuqe, parime, do t’i japim mbështetje të plotë presidentit Aleksandar Vuçiq si parti dhe koalicion në mbrojtje të interesave tona kombëtare”, tha Daçiq.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-