Diaspora në Kosovë për zgjedhje, kaq fluturime do të jenë për dy ditë

Opoja.net Opoja.net Kosova

Shumë mërgimtarë kanë vendosur të vijnë në Kosovë për zgjedhjet e 14 shkurtit për të vendosur votën e tyre në vendlindje. Disa prej tyre kanë votuar me postë, por të tjerët pritet të vijnë në Kosovë.

Nga aeroporti i Prishtinës “Adem Jashari” kanë bërë të ditur se veç të premten dhe të shtunën pritet të vijnë 45 aeroplanë nga diaspora në Kosovë.

Bujar Gashi, zyrtar për media në aeroportin e Prishtinës, ka bërë të ditur se të premten pritet të aterojnë në aeroport 16 aeroplanë, ku shumica prej tyre do të jenë nga Zvicra.

“Më 12 shkurt pritet të aterojnë në ANP 16 fluturime, 9 prej tyre nge Zvicra, ndërsa pjesën tjetër e përbëjnë fluturimet nga Gjermani (1), Austria(2), Turqia (2) , Suedia (1) dhe Belgjika (1)”, ka thënë Gashi, shkruan albinfo.ch.

Të shtunën do të vijnë më shumë bashkatdhetarë në Kosovë, pasi pritet të aterojnë në aeroportin e Prishtinës 29 aeroplanë.

“Më 13 shkurt janë planifikuar 29 fluturime në ardhje, prej tyre 16 fluturime nga Zvicra dhe 12 nga Gjermania, dhe një fluturim nga Turqia në mbrëmje!”, ka thënë Gashi.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-