Eksporti në Kosovë shumë më i vogël se importi, kap vlerën e 477 milionë e 404 mijë e 895 euro

Opoja.net Opoja.net Kosova

Për një miliardë e 299 milionë e 449 mijë e 753 euro është më pak vlera e eksportit në Kosovë në krahasim me importin gjatë vitit 2021.

Kosova ka eksportuar më së shumti mbajtës të dyshekëve, ku hyjnë artikujt e krevatëve dhe të ngjashëm( psh, dyshekët, jorganët me pambuk e të tjera).

Vlera e këtyre artikujve kap shifrën prej 120 milionë e 99 mijë e 499 euro.

Pas tyre, sipas të dhënave të Doganës së Kosovës të dërguara për FrontOnline, më së shumti gjatë vitit 2021 janë eksportuar ferro-lidhjet me një vlerë prej 77 milionë e 162 mijë e 994 euro.

35 milionë e 795 mijë e 457 euro është shuma e eksportit të tubave dhe tubacioneve të tjera, të cilat radhiten në vendin e tretë në tabelën e eksportit.

Kthimet dhe mbetjet ferrike kapin vlerën prej 35 milionë e 99 mijë e 357 euro, për tu pasuar nga pajisjet e ndërtimit prej plastikës shifra e të cilave kap vlerën prej 29 milionë e 491 mijë e 245 euro.

Pas pajisjeve të ndërtimit të plastikës vijnë ujërat, mobileri të tjera dhe pjesët e tyre e artikuj të tjerë./FrontOnline

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-