Opoja.net

File pule e mbushur

Kuzhina

Filen e pules e prejm ne dy feta secilen dhe fitojme 8 ciope.

Seciline rrahim me qekan kuzhine dhe kriposim me melmesa sipas shijes dhe leme te qendroje derisa te pergadisim mbushjen.

Ne nje ene te thelle qesim vaj ulliri,thelpinjet e hudhres te grire,dhe fergojme per per 3 minuta,shtojme kungulleshken e grire ne rende, dhe shtojme melmesat sipas shijes dhe djathin parmeza.

Kungulleshka leshon leng gjate fergimit,dhe pasi fergojme kungulleshken per 5 minuta.Lengun qe leshon kungulleshka e kullojme,kurse tek kungulleshkat e kulluara shtojme djathin mozarele te grire ne rende.

Ne lengun e kulluar shtojme pak vaj ulliri,lengun e limonit dhe leme anash.

Secilen pjese te mishit te bardhe te pergaditur me pare me melmesa e shtrijme, qesim nga nje luge nga mbushja me kungulleshken dhe djathrat.Secilen file e mbeshjellim ne forme roleje,dhe secilen role e kalojme neper perzierjen e vajit te ullirit,lengut te limonit dhe lengut te kungulleshkave.

Pastaj secilen role e kalojme neper perziejren e prezles te perzier me pak parmesan dhe qesim ne kallep te lyer me vaj ulliri dhe ne taveshtojme tretesiren e mbetur neper te cilen kalojme rolet e pergaditura.

Pjekim ne furre te ngrohte 220 grade per 40 minuta.Servojme te nxehta me sallate ose sipas deshires

Loading...

Mos i humb

Si ta zbusni bukën bajat

Opoja.net

Si gatuhet byreku me presh nga një petë: Racion i shijshëm për gjithë familjen

Opoja.net

Që mishi dhe peshku të mos ju ngjiten në skarë, këtë truk duhet patjetër ta dini

Opoja.net

Mishi, ushqimi kryesor i kosovarëve – ai i pulës, më i preferuari

Opoja.net

Kuzhinieri i famshëm tregon si të përgatisim biftek të përsosur vetë!

Opoja.net

Bukë e zezë pa gluten

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net