Gastronomët kërkojnë lehtësimin e masave anti-COVID

Opoja.net Opoja.net Kosova

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka reaguar për shkak të mos heqjes së masave kufizuese.

Në një postim në llogarinë e shoqatës në Facebook shkruan se masat aktuale për veprimtarinë e bizneseve duhet të lehtësohen.

“Masat duhet të lehtësohen, gjendja epidemiologjike është stabile, procesi i vaksinimit po shkon shumë mirë, gjithsesi duke vazhduar me kontroll ndaj klientëve tanë. Rrjedhimisht, orari i funksionimit të bizneseve duhet të bëhet në pajtim me rregulloret komunale për orarin e punës së bizneseve, shfrytëzimi i kapaciteteve të brendshme duhet të rritet, ora policore duhet të hiqet”, thuhet në një postim në Facebook.

Për më tepër, gastronomët konsiderojnë se masat aktuale nuk kanë efekt në uljen e rasteve të reja me koronavirus, andaj i bën thirrje Ministrisë së Shëndetësisë për një takim të përbashkët në të cilin do të arrihej një zgjidhje adekuate për masat aktuale.

Sipas masave aktuale kundërCOVID-19, aktiviteti i gastronomisë lejohet deri në 21:30, ndërsa lëvizja e qytetarëve kufizohet nga ora 22:00-05:00.

Njoftimi i plotë:

PRAP KURBAN GASTRONOMIA!

Të premten që shkoj kaluan dy javë që kur masat e fundit kanë hyrë në fuqi!

Ka kaluar më shumë se një muaj që kërkesat tona po bijnë në vesh të shurdhër nga Ministria e Shëndetësisë.

Fatkeqësisht masat e fundit përsëri po vlejnë vetëm për kufizimin e veprimtarive të bizneseve, ndërsa partitë politike përsëri po e bëjnë të njejtën gjë, duke organizuar fushata që janë në kundërshtim me këto masa.

Mos të harrojmë që ishte tetori i vitit të kaluar, koha kur u mbajtën zgjedhjet qendrore, që eskaloj gjendja epidemiologjike dhe u dha shembulli më i keq tek qytetarët për të anashkaluar respektimin e masave dhe ishte tetori ajo që krijoj dëshpërimin më të madh tek bizneset, që dhanë një kompromis të pashoq duke larguar me padëshirë punëtorë nga puna, apo duke i ulur pagat e tyre.

Tashmë këto masa përsëri nuk mjaftojnë për të realizuar një qarkullim të arsyeshëm tek bizneset e sektorit tonë, për të përmbushur obligimet e tyre të zakonshme.

Këto masa përpos që nuk mjaftojnë për ne, të njëjtat nuk po kanë më as kuptim e as efekt në uljen e mëtutjeshme të rasteve.

I kemi ofruar Ministrisë së Shëndetësisë argumente të mjaftueshme që nuk kanë kuptim të mbahen kufizimet në fuqi përderisa jemi duke operuar me kujdes sa i përket klientëve që po i frekuentojnë lokalet tona.

Masat duhet të lehtësohen, gjendja epidemiologjike është stabile, procesi i vaksinimit po shkon shumë mirë, gjithsesi duke vazhduar me kontroll ndaj klientëve tanë. Rrjedhimisht, orari i funksionimit të bizneseve duhet të bëhet në pajtim me rregulloret komunale për orarin e punës së bizneseve, shfrytëzimi i kapaciteteve të brendshme duhet të rritet, ora policore duhet të hiqet!

Ejani të ulemi bashkë dhe të gjejmë zgjidhjen e duhur, me kujdes për shëndetin publik dhe atë ekonomik!

Me drejtësi të barabartë, e jo selektive!

Sinqerisht,

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës!

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-