Opoja.net

Gruaja tregon recetën se si të përgatisni biskotën ‘Jaffa Cake’ në shtëpi

Kuzhina
Gruaja tregon recetën se si të përgatisni biskotën ‘Jaffa Cake’ në shtëpi

Kuzhinierja amatore Vanessa Cassidy tregoi recetën e saj në një grup në Facebook, duke zbuluar përbërësit të cilët mund të gjenden shpeshherë në kuzhinë, shkruan Daily Mail, transmeton lajmi.net.

Postimi u vlerësua gjerësisht nga përdoruesit e tjerë të mediave sociale, të cilët thanë se kishin ndërmend ta provonin atë në shtëpi.

Vanessa sqaroi se gjithçka që nevojitet janë 100g gjalpë, sheqer dhe miell, dy vezë, pluhur për pjekje një lugë çaj, një pako me xhelatinë portokalli dhe një pjesë çokollatë e errët.

Metoda

Ndërtoni bazën e sfungjerit duke rrahur vezët dhe sheqerin së bashku për 4-5 minuta derisa të zbehet dhe të skuqet, pastaj paloseni në miell butësisht, si dhe tërësisht.

Piqeni për 7-9 minuta derisa sfungjeri të merr ngjyrë të lehtë. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet.

Vendosni xhelatinën në një tas të vogël të papërshkueshëm nga nxehtësia. Vendosni ujin e valë sipër dhe përzieni derisa xhelatina të jetë tretur plotësisht. Hidheni përbërjen sipër sfungjerit të krijuar.

Shkrijeni butësisht çokollata në një tas me ujë të zier. Llokoçiseni deri sa të zbutet, pastaj mbuloni xhelatinën me të, lëreni të ftohet dhe të trashet paksa. /Lajmi.net/

Loading...

Mos i humb

Një ide e sallatës së shpejtë për iftar

Opoja.net

Receta e orizit të ngrohtë me brokoli – shije dhe shëndet në një pjatë

Opoja.net

Mënyra më e thjeshtë për të përgatitur sherbetin e ëmbëlsirave, në frigorifer

Opoja.net

Mënyra më e mirë për të gatuar omletin

Opoja.net

Zbulohet sekreti i recetës së ‘espresso’-s më të mirë

Opoja.net

Akullore me buburreca, vodka me merimanga dhe burger me karkaleca, ushqime luksoze nga e gjithë bota

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net