Opoja.net

I jepet lamtumira e fundit Daut Rakipit, veteranit të UÇK-së

Sot, në praninë e familjarëve, bashkëluftëtarëve, bashkëfshatarëve e miqve, me nderime iu dha lamtumira e fundit Daut Rakipit, ish luftëtarit të UÇK-së.

Daut Rakipi, nga fshati Bresanë i Dragashit, kishte ndërruar jetë të martën, në moshën 43 vjeçare, nga një sulm në zemër në Austri.

88
SONDAZH / Zgjedhjet Lokale
A mendoni se ka keqpërdorime gjatë zgjedhjeve në Dragash ?

Si luftëtar i UÇK-së, Dauti ishte dalluar gjatë operacionit “Shigjeta”, Drejtimi Taktik nr. 2, në të cilin merrnin pjesë shumë luftëtarë nga treva e Opojës së Dragashit.

Pas vete, i ndjeri ka lënë bashkëshorten dhe tre fëmijë të mitur.

Pasi e ka dëgjuar lajmin për vdekjen e luftëtarit opojan, Daut Rakipit, shkrimtari, veprimtari dhe bashkëluftëtari i tij, Bedri Halimi, i ka thurur një poezi çasti:

DAUT RAKIPI

(Akrostik)

Drejt dritës fluturove

Atdheu kur ish’ në robëri

UÇK-së iu bashkove

Të luftoje për liri

Retë e zeza për t’i shpërndarë

Armën mbajte me trimëri

Krah për krah me bashkëluftarë

I përkrahe me besnikëri

Pranverën e sollët me yjet – fanar

Ishe dhe mbete shembull, o njeri

/Telegrafi/

Komuna e Dragashit ndan 100 bursa studimi

Opoja.net

Aksident trafiku në Dragash, 6 të lënduar

Opoja.net

Nga sot, Kosova dhe Shqipëria me pikë të re kufitare

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Kontribo
Raporto