Opoja.net

Ibrahim Rugova, lidhjet e tij me Dragashin

Lajme Opoja
Ibrahim Rugova, lidhjet e tij me Dragashin

Po të ishte gjallë, ish presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova, sot do të mbushte 73 vjet. I ndjeri ka lindur me 2 dhjetor të vitit 1944 në Cërc të Istogut.

Historian, shkrimtarë dhe personalitete të ndryshme e vlerësojnë shumë personalitetin e Presidentit historik, Ibrahim Rugova, për punën e palodhshme që ai e bëri për popullin e Kosovës.

Ata thonë se falë meritave të ish-presidentit, bota e civilizuar u vu në anën e shqiptarëve dhe kjo rezultoi me intervenimin e NATO-s si dhe me shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Rugova në Dragash

Por presidenti Rugova kishte një vëmendje të veçantë edhe për komunën e Dragashit.

Rugova sa ishte gjallë kishte organizuar festivalin tradicional “Qentë e Sharrit”, por pasardhësit e tij nuk e vazhduan këtë traditë./Opoja Sot

Kryetari i BPSK: Qytetarët me padurim po e presin liberalizimin për të ikur nga vendi

Merlinda Guraj

Sot rinisin të reshurat, paralajmërohen vërshime të reja

Merlinda Guraj

Nuk kalon në KQZ rekomandimi për cerifikimin në pako të listave të partive politike

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net