Opoja.net

Kek i shpejtë me pak kakao

Kek i shpejtë me pak kakao
3
Vezë
300 ml
Qumësht
1
Gotë vaj
300 ml
Sheqer
1
Pluhur për pjekje
Miell
2
Lugë kakao

I tundim vezët me pludhurin për pjekje dhe me sheqer me mikser.

Ia shtojmë vajin dhe qumështin dhe e përziejmë derisa vaji të tretet me përbërësit e tjerë.

I shtojmë miell të jetë brumi i lëngshëm sikur për palpeta.

Tepsinë e lyejmë me vaj.

Furrën e lëshojmë të ngrohet në 200 gradë C.

E shtojmë brumin në tepsi, por e mbajmë një gotë brum. Këtë gotë e përziejmë me lugët me kakao. Dhe sipër brumit të shtrirë në tepsi hedhim nga pak brum me kakao.

E pjekim derisa të fryhet.

Bukë me gjalpë: E butë dhe shumë e shijshme – qëndron e freskët për tri ditë

Merlinda Guraj

Makarona me proshutë dhe ajkë kosi të mbushur me salcë kërpudhash

Merlinda Guraj

Ëmbëlsirë me tre veprime: Çokollatë e cila nuk mund të refuzohet!

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net