Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë letër Bidenit: Bëji presion Serbisë për heqjen e barrikadave

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë i kanë drejtuar një letër publike presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ne të cilën shprehin shqetësimin për zhvillimet e fundit në veri që kërcënojnë sigurinë e Republikës së Kosovës.Në këtë letër ata thonë se objektivat e Kosovës për demokraci, paqe dhe respektim të të drejtave në rajon po kërcënohen nga Serbia.

“Jemi thellësisht të shqetësuar dhe të shqetësuar për përkeqësimin e situatës në veri të Kosovës si një kërcënim serioz për paqen dhe stabilitetin në të gjithë rajonin”, thuhet në letrën e drejtuar Biden.“Jeta është paralizuar dhe lëvizja e lirë e njerëzve është kufizuar nga bllokadat e vendosura në rrugët kryesore të veriut që lidhin Kosovën me Serbinë. Njerëzit që jetojnë në veriun e populluar kryesisht serbë po përballen me vështirësi nën një atmosferë frikësimi dhe kërcënimesh të përhershme që vijnë nga grupet kriminale që veprojnë me mbështetjen e Beogradit”, shton tutje letra.

Këshilli i Ambasadorëve ndër të tjera shkruan se pavarësisht përpjekjeve të Kosovës për të qetësuar situatën, jeta në veri të Kosovës vazhdon të jetë e rreziksme dhe e pasigurt.“Ata që nxisin krizën brenda Kosovës ndihmohen dhe nxiten nga qeveria serbe. Kjo përbën një kërcënim serioz për sovranitetin dhe shtetësinë e Kosovës, si dhe për paqen dhe stabilitetin rajonal”, theksohet në letër.

Në letrën e dërguar Biden tutje thuhet se “Serbia po vepron si përfaqësuese e Rusisë në rajon”.“Udhëheqja serbe po punon nga i njëjti libër lojërash që përdori Rusia përpara se të niste pushtimin e saj kundër shtetit të pavarur dhe sovran të Ukrainës në vitin 2014. Kjo fushatë hibride destabilizimi është e drejtuar kundër pavarësisë, demokracisë dhe natyrës së hapur të Kosovës dhe kundër paqes dhe sigurisë në Rajoni”, thekson letra .

Për kërkesën e Beogradit për vendosjen e 1 mijë trupave në Kosovë, nga Këshilli i Ambasadorëve thonë se është kërcënim i hapur që rrezikon një konflikt të gjerë.“Thirrja e pajustifikueshme dhe e paprovokuar e Beogradit për të dërguar 1000 ushtarë serbë në territorin e një vendi fqinj të pavarur nuk është vetëm një kërcënim i hapur kundër sovranitetit dhe integritetit të Kosovës, por rrezikon një konflikt më të gjerë duke pasur parasysh rolin e NATO/KFOR-it si garantues i sigurisë rajonale”, shton letra.

Ambasadorët në letër kanë thënë se janë të hutuar nga qasja aktuale që SHBA ka ndaj Serbisë dhe thonë se presin që ajo të ndryshojë në mbajtjen e Beogradit përgjegjës.“Ne mbetemi të hutuar nga pajtueshmëria e vazhdueshme me të cilën Shtetet e Bashkuara dhe BE merren me Serbinë dhe shpresojmë të shohim një rishqyrtim të qasjes suaj në favor të asaj që e mban Beogradin përgjegjës. Retorika e përdorur tani nga udhëheqja serbe në Beograd është një kujtesë e një të kaluare që nuk duhet lejuar të përsëritet. Skenarët e përdorur nga regjimi i Millosheviqit gjatë viteve ’90 kundër pjesës tjetër të Jugosllavisë janë duke u ripërsëritur. Presidenti Aleksandar Vuçiç, i cili shërbeu si Ministër i Informacionit i Millosheviçit, sot drejton një makineri mesazhesh serbe që drejton viktimizimin e saj të rremë dhe propagandën e mbushur me urrejtje kundër Kosovës”, thuhet në letër.

Në fund thonë se si Këshill i Ambasadorëve dëshirojnë të shohin zbatimin e marrëveshjeve të nënshkruara deri tani.“Qeveria e Kosovës është angazhuar në dialogun me Serbinë me përkushtim dhe përkushtim të plotë. Ne dëshirojmë të shohim zbatimin e marrëveshjeve të nënshkruara deri tani si shenjë e vullnetit të mirë dhe përkushtimit për përpjekjet e vazhdueshme për arritjen e normalizimit mes dy vendeve që do të rriste stabilitetin dhe bashkëpunimin në të gjithë rajonin.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë e mbështet këtë proces dhe shpreson që ai të finalizohet me njohje reciproke diplomatike ndërmjet Serbisë dhe Kosovës si dy shtete fqinje të pavarura dhe sovrane. Pavarësisht shqetësimeve tona aktuale për politikën serbe, ne shpresojmë me zjarr që të dyja vendet do të pranohen përfundimisht në Bashkimin Evropian dhe NATO. Ne mirëpresim angazhimin e administratës suaj për të çuar përpara dialogun e lehtësuar nga BE-ja”, shkruhet në letër.Në fund të letrës, Këshilli i Ambasadorëve kanë kërkuar nga Biden vëmendjen e tij për situatën në veri të Kosovës dhe që t’i bëjë presion Serbisë për të hequr barrikadat.

“Prandaj, zoti President, kërkojmë vëmendjen tuaj për situatën në zhvillim, për të krijuar një mjedis të sigurt duke i bërë presion Serbisë dhe aleatëve të saj në veri të Kosovës për të hequr të gjitha pengesat dhe bllokadat dhe për të lejuar një kthim të shpejtë në normalitet. Kushte që do të lehtësonin përparimin në Dialogun e lehtësuar nga BE”, përfundon letra.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-