Këto janë benefitet shëndetësore të stinës së vjeshtës

Opoja.net Opoja.net Shëndeti

Për shumicën e njerëzve, vjeshta është stina e preferuar e vitit.

Përveç emocioneve që kjo stinë i sjell, faktikisht sjell edhe shumë benefite shëndetësore.

Ushqimet sezonale

Ushqimet e vjeshtës dhe erëzat jo vetëm se janë të shijshme, por edhe të pasura me shumë vlera ushqyese. Këto janë disa ushqime vjeshtore që duhet t’i përfshini në dietën tuaj sezonale:

– Kungujt
– Mollët
– Kanella
– Lakra e Brukselit
– Pjeshkat

Gjumi është më kualitativ gjatë vjeshtës

Një tjetër mënyrë për t’i shijuar benefitet e kësaj sezone është përmes gjumit. Ekspertët kanë konstatuar se trupat tonë më së shumti pushojnë gjatë vjeshtës.

Kjo për shkak se ne flemë një orë më shumë dhe gjumi i mundëson trupit të rikuperohet fizikisht e mendërisht.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-