Opoja.net

Këto janë benefitet shëndetësore të stinës së vjeshtës

Shëndeti
Këto janë benefitet shëndetësore të stinës së vjeshtës

Për shumicën e njerëzve, vjeshta është stina e preferuar e vitit.

Përveç emocioneve që kjo stinë i sjell, faktikisht sjell edhe shumë benefite shëndetësore.

Ushqimet sezonale

Ushqimet e vjeshtës dhe erëzat jo vetëm se janë të shijshme, por edhe të pasura me shumë vlera ushqyese. Këto janë disa ushqime vjeshtore që duhet t’i përfshini në dietën tuaj sezonale:

– Kungujt
– Mollët
– Kanella
– Lakra e Brukselit
– Pjeshkat

Gjumi është më kualitativ gjatë vjeshtës

Një tjetër mënyrë për t’i shijuar benefitet e kësaj sezone është përmes gjumit. Ekspertët kanë konstatuar se trupat tonë më së shumti pushojnë gjatë vjeshtës.

Kjo për shkak se ne flemë një orë më shumë dhe gjumi i mundëson trupit të rikuperohet fizikisht e mendërisht.

Si ndikon kafeja turke tek personat që vuajnë nga kolesteroli i lartë

Opoja.net

Një mollë në mëngjes, 5 përfitime shëndetësore në trupin tuaj

Opoja.net

Qytetarët mund ta marrin rezultatin për COVID-19 brenda 15 minutave me testin rapid të antigjenit

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net