Konkursi për rektor të UP-së hapet të hënën

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” ka njoftuar se konkursi për rektor do të hapet të hënën më 24 tetor. Ky vendim erdhi pas atij për shkarkimin e rektorit Naser Sahiti.

Ndërkaq, ushtruese e detyrës së rektores do të jetë profesoresha Luljeta Plakolli-Kasumi, profesoreshë në Fakultetin Juridik në UP.

“Sot, me datën 21 tetor 2022, Këshilli Drejtues i Universitetit të Prishtinës ‘Hasan Prishtina’ ka emëruar si ushtruese të detyrës (u.d.) së rektorit, prof. ass. dr. Luljeta Plakolli-Kasumi, profesoreshë në Fakultetin Juridik të UP-së”, thuhet në njoftimin e UP-së.

“Prof. ass. dr. Plakolli-Kasumi ka marrë përsipër këtë detyrë që të ndihmojë mbarëvajtjen e punës në Universitetin e Prishtinës ‘Hasan Prishtina’ dhe të sigurojë ligjshmëri në konkurrencë gjatë procedurës së zgjedhjes së rektorit të UP-së. Ajo nuk pretendon të marrë pjesë në konkursin për rektor dhe pas përmbylljes së procesit, do t’u kthehet angazhimeve të saj në Fakultetin Juridik”.

“Konkursi do të hapet të hënën, me datë 24 tetor 2022, dhe shpresojmë të përfundojë me sukses, sipas përcaktimit të saktë dhe të qartë të ligjit, statutit në fuqi dhe parimit të meritës”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-