Kroacia mirëpret aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Kroacia e ka mirëpritur aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviq, ka thënë se vendi i tij është i gatshëm ta ndihmojë Kosovën në rrugën e nisur.

“Mirëpresim kërkesën e Kosovës për anëtarësim Bashkim Evropian dhe i urojmë shumë suksese në rrugëtimin e tyre evropian! Ne do të vazhdojmë të ofrojmë mbështetje dhe të ndajmë përvojat kroate”, ka shkruar ai në rrjetin social Twitter.

Kryeministri i Albin Kurti ka dorëzuar zyrtarisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Ai e ka quajtur ditë historike për Kosovën të enjten kur në Pragë ka dorëzuar aplikimin për statusin e shtetit kandidat në BE.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-