Kuleçë shtëpie për darkë

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kuzhina
3 ¼
Gotë miell
1
Gotë ujë të ngrohtë
¼
Gotë sheqer i bardhë
1
Vezë e madhe
2
Lugë gjelle gjalpë e zbutur
1
Lugë gjelle aditiv
1
Lugë çaji kripë
2
Lugë gjelle gjalpë e shkrirë

Lyeni me vaj një tepsi. Gatuani brumin. Në një enë të thellë hidhni miellin, ujin, gjalpën e zbutur, aditivin, dhe kripën. Përzieni brumin me lugë. Merreni nga ena dhe hidheni në tavolinën e punës. Shtypeni me duar. Ndajeni brumin në 15 pjesë të barabarta dhe formoni kuleçë. Futni ata në tepsinë për pjekje, lyeni me gjalpën e shkrirë dhe mbështjelleni me një mbulesë plastike, lëreni brumin të rritet derisa të dyfishohet, rreth 30 minuta. Ngrohni furrën paraprakisht në temperaturë 190 gradë C. Ngrohni kuleçët në furrë derisa të theken, 12 deri 15 minuta.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-